Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien pieņēma jaunus noteikumus, kuri labāk aizsargās dzelzceļa pasažierus reisu kavēšanās un atcelšanas gadījumā un diskriminējošās situācijās, informē EP Preses dienests Latvijā.
EP trešdien apstiprināja ar dalībvalstīm saskaņotos pārskatītos noteikumus par dzelzceļa pasažieru tiesībām. Pateicoties šiem noteikumiem, pasažieriem būs tiesības mainīt maršrutu un saņemt palīdzību reisu kavēšanās un atcelšanas gadījumā. Cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām tiks uzlabota piekļuve ceļošanai pa dzelzceļu un palīdzība ceļošanas laikā. Būs arī vairāk velosipēdu novietošanai paredzētu vietu.
Ja reiss kavēsies vairāk nekā 60 minūtes, pasažieri varēs vai nu saņemt atlīdzību pilnas biļetes cenas apjomā, vai turpināt braucienu, vai arī ar līdzvērtīgiem pārvadāšanas nosacījumiem bez papildu izmaksām mainīt maršrutu. Brauciens jānodrošina tajā pašā klasē, kurā iegādāta sākotnējā biļete. Ja dzelzceļa operators pieejamos maršruta maiņas risinājumus pasažieriem nepaziņo 100 minūšu laikā pēc reisa plānotā atiešanas laika, pasažieriem būs tiesības pašiem plānot citu maršrutu un saņemt atlīdzību par jaunas biļetes iegādi.
Maršrutu varēs mainīt arī tad, ja reiss kavējas vai ir atcelts nepārvaramas varas dēļ. Ja nepieciešams, būs jānodrošina maltītes un atspirdzinājumi, kā arī jāatlīdzina nakšņošanas izmaksas.
Jaunajos noteikumos arī būs skaidrāk definēts, kādi apstākļi ir uzskatāmi par nepārvaramu varu, kad dzelzceļa pārvadājumu uzņēmumiem nav jāizmaksā kompensācija par reisa kavēšanos vai atcelšanu. Papildus ekstrēmiem laikapstākļiem un lielām dabas katastrofām jaunajos noteikumos kā nepārvarama vara ir iekļautas arī nopietnas sabiedrības veselības krīzes un teroristu uzbrukumi. Par nepārvaramu varu netiks uzskatīti dzelzceļa darbinieku streiki.
Pasažieri ar ierobežotām pārvietošanās spējām varēs elastīgāk plānot braucienus, jo viņiem par savu plānoto braucienu būs jāinformē dzelzceļa pārvadājumu uzņēmums tikai 24 stundas pirms tā uzsākšanas. Saskaņā ar pašreiz spēkā esošajiem noteikumiem par braucienu jāinformē 48 stundas iepriekš. Ja pasažierim nepieciešama pavadošā persona, tai būs tiesības ceļot bez maksas. Būs arī jānodrošina, ka pasažieri ar ierobežotām pārvietošanās spējām drīkst ceļot kopā ar servisa suni.
Lai nodrošinātu ilgtspējīgāku mobilitāti un ērtākas pārvietošanās iespējas, visos vilcienos būs jānodrošina velosipēdu novietošanai paredzētas vietas un velosipēdu turētāji. Katrā vilcienā būs jābūt vismaz četrām velosipēdu novietošanai paredzētām vietām.
"Mums ir ļoti labas ziņas visiem, kas ceļo ar vilcienu: esam panākuši visā Eiropas Savienībā vienādas pasažieru obligātās tiesības attiecībā uz maršruta maiņu, velosipēdu vietām, biļešu elastīgumu un attiecībā uz pielāgošanos pasažieriem ar ierobežotām pārvietošanās spējām. Tas ievērojami palielinās dzelzceļa transporta ērtumu un draudzīgumu pasažieriem," teica EP ziņotājs Boguslavs Liberadzkis (S&D, Polija).
Pārskatītos noteikumus principā piemēros visiem starptautiskajiem un iekšzemes dzelzceļa pasažieru pārvadājumiem un pakalpojumiem Eiropas Savienībā. Tomēr dalībvalstis varēs uz ierobežotu laikposmu nepiemērot šos noteikumus iekšzemes dzelzceļa pakalpojumiem.
Noteikumi stāsies spēkā 20 dienas pēc to publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tos sāks piemērot divus gadus pēc stāšanās spēkā, izņemot prasību par velosipēdu novietošanai paredzētām vietām, kuru sāks piemērot četrus gadus pēc noteikumu stāšanās spēkā.