vakcinācija vakcīna cilvēka papilomas vīruss CPV pote
Foto: Shutterstock

Igaunijas valdība ir atbalstījusi un nosūtījusi izskatīšanai parlamentā likumprojektu par vakcinācijas apdrošināšanu nolūkā mudināt cilvēkus vakcinēties un aizsargāt sevi un citus cilvēkus no bīstamām infekcijas slimībām, informēja Igaunijas Sociālo lietu ministrija.

"Izveidojot vakcinācijas apdrošināšanu, mēs vēlamies cilvēkiem sniegt skaidrību, kad viņi izlemj par vakcināciju, un atbalstīt cilvēkus, ja viņiem ir ļoti retas, bet smagas blaknes pēc vakcinācijas. Mēs vēlamies mudināt cilvēkus izlemt par labu vakcinācijai un tādējādi pasargāt sevi un citus no smagas saslimšanas," sacīja Igaunijas veselības un darba lietu ministrs Tanels Kīks.

Vakcinācijas apdrošināšanas mērķis ir vairot cilvēku uzticību vakcīnām un palielināt viņu gatavību potēties. Cilvēkiem, kuriem vakcinācijas rezultātā nodarīts būtisks kaitējums veselībai, būs iespēja pieteikties kompensācijai likumā noteiktā apmērā un atbilstoši nodarītajam kaitējumam.

Vakcīnu izplatītājiem būs noteikts obligāts apdrošināšanas maksājums atkarībā no Igaunijā izplatītā vakcīnu devu skaita un valdības noteiktās nodokļa likmes. Vakcīnu izplatītāju veiktās apdrošināšanas iemaksas tiks izmantotas, lai segtu Igaunijas Veselības apdrošināšanas departamentam un Zāļu valsts aģentūrai radītās izmaksas saistībā ar pieteikumu izskatīšanas procesu un kompensāciju izmaksu.

Likumprojekts paredz, ka kompensācija tiks izmaksāta cilvēkiem, kuriem vakcinācijas rezultātā radušās smagas veselības problēmas. Kompensāciju izmaksās personām, kurām vakcinācijas radītās veselības problēmas ilgušas vismaz četrus mēnešus vai tās izraisījušas personas nāvi. Pieteikties kompensācijai varēs, ja būs pierādāma vismaz iespējamība, ka vakcinācijas un veselības sarežģījumu fakti ir saistāmi.

Likumprojekts paredz, ka vakcinācijas apdrošināšana spēkā stāsies šā gada 1.maijā, paredzot, ka ar atpakaļejošu datumu varēs saņemt kompensāciju par Covid-19 vakcinācijas, kas veiktas pērn un šogad, izraisītām smagām sekām veselībai. No 2023.gada sistēma tiktu attiecināta arī uz citām vakcīnām, piemēram, pret gripu, ērču encefalītu un pirms ceļošanas veiktām vakcīnām.

Amatpersonas norāda, ka saņemt kompensāciju ar apdrošināšanas starpniecību būs vienkāršāk nekā panākt to tiesas ceļā, kā tas jādara pašlaik.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!