MISC 2.0 - 25603
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Somijas varas iestādes turpinās izmeklēšanu sadarbībā ar Igaunijas kolēģiem, lai noskaidrotu abas valstis savienojošā gāzes cauruļvada "Balticconnector" bojājuma iemeslus, otrdien paziņojis Igaunijas prezidents Alars Kariss. Tikmēr Igaunijas ārlietu, aizsardzības un klimata ministri īpaši sasauktā preses konferencē paziņoja, ka bojājums ir cilvēka izraisīts.

Kā ziņots, Somijas premjerministrs Peteri Orpo paziņojis, ka bojājums Somiju un Igauniju savienojošajā gāzesvadā "Balticconnector" nevarēja rasties tā normālas darbības rezultātā vai normāla spiediena krituma dēļ. Somijas robežsardze un Somu līča krasta apsardze ir identificējušas noplūdes vietu: tā atrodas Somijas teritorijā. Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņoja, ka noplūdi, iespējams, izraisījis "ārējs" elements.

Trīs Igaunijas ministri – ārlietu, aizsardzības un klimata ministrs, apliecinājuši, ka "Balticconnector" bojājums ir cilvēka izraisīts. Papildus gāzesvada bojājumiem, kas atrodas 60 metrus zem ūdens Somu līcī, ir bojāts arī telekomunikāciju uzņēmuma "Elisa" telekomunikāciju kabelis un bojājuma vieta ir 70 metru dziļumā Igaunijas ekonomiskajā zonā, ziņo aģentūra LETA.

Kā teksta tiešraidē no Igaunijā sasauktas preses konferences vēstīja "Delfi.ee", bojājums atrodas Somijas ekonomiskajā zonā, un Somija ir uzsākusi kriminālizmeklēšanu par šo incidentu.

Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs sacījs: līdzko kļuvis zināms, ka gāzesvada darbībā ir traucējumi, Jūras spēki veikuši pārbaudi. Šobrīd darbības, kas saistītas ar gāzesvadu, koordinē Somija, jo gāzesvads atrodas tās ekonomiskajā zonā.

Igaunijas un Somijas varasiestādes ar savu darbu var tikt galā pašas, sacīja Pevkurs, norādot, ka NATO spēku – sabiedroto palīdzība šobrīd nav nepieciešama, viņa teikto teksta tiešraidē atreferē "Delfi.ee".

Igaunijas ekonomikas ministrs Kristens Mihals izteicās ka Igaunija pievērsusi lielāku uzmanību citiem savienojumiem, piemēram, savienojumam ar Latviju. Igaunijai gāzes piegāde esot garantēta, viņš teica, ziņo "Delfi.ee".

Amatpersonas arī atzina, ka šobrīd neesot jēgas spekulēt un izdarīt priekšlaicīgus secinājumus par bojājuma iemesliem. Pevkurs arī apliecināja, ka tā bojājums ir mehānisks – sprādziens neesot noticis, viņš sacīja.

"Mūsu redzētais cauruļvada attēls apliecina, ka šos bojājumus ir radījis kāds spēks, kas nav ūdenslīdējs vai mazs zemūdens robots, bojājumi ir daudz nopietnāki," Pevkura teikto citē aģentūra LETA.

Notikušais incidents arī neradot nopietnus draudus videi. Videi nodarītais neesot salīdzināms ar kaitējumu, kādu savulaik nodarījis gāzes cauruļvada "Nord Stream" incidents.

Tāpat ministrs izteicies, ka tas, vai "Balticconnector" cauruļvada darbības traucējumi ir saistīti ar gāzes noplūdi, tiks noteikts izmeklēšanā.

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ziņas, ka Igauniju un Somiju savienojošais gāzesvads bojāts ārēju aktivitāšu rezultātā, novērtējis kā satraucošas un paudis solidaritāti Igaunijai un Somijai. .

Aģentūra LETA ziņo, ka NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņojis, ka "NATO apmainās ar informāciju un ir gatava atbalstīt iesaistītos sabiedrotos".

Arī Somijas Nacionālā izmeklēšanas biroja izmeklēšanas nodaļas vadītājs Timo Kilpelainens paziņojis, ka nav "nekādu pazīmju, kas liecinātu, ka šajā aktā būtu izmantotas sprāgstvielas".

Somijas robežsardzes priekšnieka vietnieks Marku Hasinens sacījis, ka cauruļvadam ir ievērojami bojājumi, kurus, šķiet, ir radījis kāds ārējs spēks.

Jau ziņots, ka pēc spēcīgās vētras Baltijas jūras reģionā Igaunijas un Somijas pārvades sistēmas operatori svētdienas rītā konstatēja tehniskas problēmas un nolēma apturēt gāzes cauruļvada "Balticconnector" darbību.

Latvijas gāzapgādes sistēma strādā bez traucējumiem un gāzes pieejamība sistēmas lietotājiem tiek nodrošināta, paziņojumā medijiem svētdien norādīja AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus").

Tāpat ziņots, ka gāzesvada darbība apturēta, baidoties no iespējamās gāzes noplūdes. Līdz ar to arī šajā cauruļvadā samazinājies spiediens. Avārijas iemesls neesot zināms, vēstījusi Igaunijas kompānija "Elering".

"Conexus" norādīja, ka šobrīd Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) kopējie krājumi ir 21.4 TWh, kas ir pietiekami Latvijas apgādei ziemas periodā.

Iesūknēšanas sezona Inčukalna PGK turpinās līdz 14. oktobrim.

Igaunijas pārvades sistēmas operators "Elering" norādījis, ka "Balticconnector" atslēgšana neietekmēs Igaunijas dabasgāzes piegādi, jo dabasgāzes padeve tiks nodrošināta no Inčukalna PGK.

Savukārt Somijas patērētāju apgāde tiek nodrošināta ar "Inkoo" sašķidrinātās dabasgāzes termināļa palīdzību.

Kopējais "Balticconnector" gāzes vada zemūdens garums no Paldiskiem Igaunijā līdz Somijas Inko ir 77 kilometri. "Balticconnector" darbība tika uzsākta 2020. gadā.

"Conexus" atgādināja, ka pārvalda vienu no modernākajām dabasgāzes krātuvēm Eiropā — Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, kas ir nozīmīgs stratēģiskais objekts visā reģionā. Tas nodrošina reģiona enerģētisko drošību un neatkarību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!