juris grišins,capitalia
Foto: Publicitātes foto

Tehnoloģiju uzņēmumiem pēdējā gada laikā ir ievērojami sarežģītak piesaistīt jaunus investorus, nekā līdz šim. Esošie investori ir kļuvuši piesardzīgāki un izvēlīgāki, veicot jaunus ieguldījumus, labprātāk izvēloties ieguldīt jau pelnošos (vai tuvu pelnošos) uzņēmumos, lai nodrošinātu tiem papildu kapitālu izaugsmei.

Un tas nav tikai Baltijas fenomens, bet tendence visā pasaulē. Dati rāda*, ka riska kapitāla ieguldījumu apjoms jaunuzņēmumos pērn kopumā pasaulē samazinājies par 32%, salīdzinot ar 2022. gadu, sasniedzot pēdējos četros gados zemāko punktu.

Redzams, ka īpaši grūti piesaistīt finansējumu ir tādiem jaunuzņēmumiem, kas vēl nav tikuši līdz pirmajiem klientiem vai nozīmīgam apgrozījumam, tas ir – vismaz 50 tūkstošu eiro lielam apgrozījumam mēnesī. Iepriekš gan investori, gan uzņēmuma vadība pamatā koncentrējās uz uzņēmuma izaugsmes veicināšanu, tik ļoti nefokusējoties uz peļņas un zaudējuma aprēķinu. Turpretī tagad dominējošs uzsvars ir uz to, kā jaunuzņēmumi var pēc iespējas ātrāk sākt darboties bez zaudējumiem. Lai to izpildītu, uzņēmumi piebremzē izaugsmes mērķus un samazina izmaksas. Tas lielākoties nozīmē – samazina darbinieku skaitu. Šāda prioritāšu maiņa ir tieši saistīta ar grūtāk pieejamo finansējumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!