Kārlis Krastiņš, Prudenti - 3
Foto: Publicitātes attēli

Nesen mēs, investīciju banka "Prudentia", kopā ar "Nasdaq Riga" fondu biržu publicējām savu kārtējo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Tajā jau tradicionāli būtisku vietu ieņem pārstrādes rūpniecības industriālo preču ražotāji.

2024. gada TOP101 šī nozare ir otra lielākā pēc pārstāvēto uzņēmumu skaita un veido 11,9% no to kopējās vērtības. Nozarē ir pārstāvēti diezgan dažādu industriālo preču ražotāji, lielāko īpatsvaru veido labi zināmā un nozīmīgā kokrūpniecība. Taču šajā rakstā uzmanība tiks pievērsta citiem nozares pārstāvjiem, kuri tā vai citādi ir dažādu tehnoloģiju, iekārtu vai komponenšu ražotāji.

Lieki arī bilst, ka šī nozare galvenokārt pievēršas eksportam un daži no Latvijas uzņēmumiem ir kļuvuši par globāliem spēlētājiem savā produkcijas jomā.

Protams, nozares līderis ir "Mikrotīkls", kura vērtība kopš tā iekļaušanas 2007. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā ir augusi 16 reizes, un tas ir kļuvis par vienradzi jeb vismaz vienu miljardu eiro vērtu uzņēmumu.

"Mikrotīkla" apgrozījums turpina stabili augt, un peļņas marža tiek uzturēta, uzņēmumam savus interneta savienojamības risinājumus pārdodot visā pasaulē un veiksmīgi konkurējot ar tādiem milžiem kā ASV uzņēmums "Cisco", Ķīnas "Huawei" un citiem.

"Mikrotīkls" ir Latvijas veiksmes stāsts un vērtīgākais privātā kapitāla uzņēmums Latvijā.

Varam jautāt – vai no šīs nozares ir vēl kāds kandidāts, kas tuvākajos piecos gados varētu pietuvoties viena miljarda eiro vērtībai? Kādiem priekšnoteikumiem būtu jāpiepildās, lai tas notiktu?

Mūsuprāt, tas nebūs viegli, bet tas ir iespējams. Mēs nolēmām papētīt potenciālos kandidātus, kuri ir starp šī gada vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem.

Interesants kandidāts, kurš šogad pirmoreiz iekļuvis TOP101 un uzreiz ar 153,5 miljonu eiro vērtību, ir Latvijas dronu ražotājs "Edge Autonomy Riga".

Uzņēmumu pirms 15 gadiem kopā ar domubiedriem dibināja latviešu inženieris Konstantīns Popiks. Tas pakāpeniski, bet ļoti mērķtiecīgi attīstīja bezpilota izlūkošanas un novērošanas lidaparātus, līdz tā fiksēto spārnu drona "Pinguin" dažādi modeļi iekaroja dažādu valstu gan civilo, gan militāro pasūtītāju, tai skaitā Latvijas un citu NATO valstu armiju, atzinību. 2021. gadā uzņēmumu nopirka ASV investori, un kopš tā brīža "Edge Autonomy" ir ļoti būtiski kāpinājis eksporta apjomus. Protams, milzīgs pieprasījums pēc dažāda veida droniem radies pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. "Edge Autonomy" 2023. gadā kāpināja apgrozījumu četras (!) reizes un tīro peļņu pat sešas (!) reizes.

Pašlaik, pēc publiskām ziņām, "Edge Autonomy" ir paplašinājis savu produktu klāstu un piegādā savus produktus daudzām NATO valstu armijām, tai skaitā arī ASV, un, protams, arī apgādā Ukrainas armiju.

Ģeopolitiskā situācija pasaulē ir mainījusies. Gandrīz visas valstis, sevišķi NATO valstis, kāpina savus aizsardzības izdevumus. Arī civilajā jomā, vai tā būtu lauksaimniecība, mežkopība vai būvniecība, ir milzīgs pieprasījums pēc dažādām attālināti vadāmām sistēmām. Var teikt, ka "Edge Autonomy" ir visas iespējas turpināt attīstīt ražošanu un apgādāt NATO armijas un arī civilo sektoru.

Riski, kas var traucēt izaugsmei, ir meklējami spēcīgā konkurencē, ātrā tehnoloģiju nomaiņā, it sevišķi karadarbības apstākļos Ukrainā un Krievijā, kvalificēta darbaspēka pieejamībā, kas saistīts ar Latvijas demogrāfisko situāciju un izglītības sistēmas izaicinājumiem, tai skaitā STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) jomā.

Vēl jāņem vērā, ka "Edge Autonomy Riga" ir ASV uzņēmuma meitasuzņēmums, tādēļ iespējams, ka nākotnē grupas stratēģijas ietvaros peļņas un ražošanas centrs var nebūt tikai Latvijā.

Vēl no pārstrādes rūpniecības noteikti vēlos pieminēt divus optiskās šķiedras produktu ražotājus, kas atrodas Latvijas optiskās šķiedras ražošanas galvaspilsētā Līvānos.

Uzņēmums "Light Guide Optics International" specializējies dažādu stikla šķiedras, šķiedras pinumu, kabeļu un lāzera staru novadīšanas sistēmu ražošanā, piegādā savu produkciju medicīnas, pētniecības un citām tehnoloģiju nozarēm. Uzņēmumā strādā 270 augstas kvalifikācijas speciālisti.

"Light Guide Optics" ir stabili un dinamiski audzējis uzņēmuma vērtību, 2018. gada TOP101 tas startēja ar 57,6 miljonu eiro vērtību un šogad uzrādīja jau 215,7 miljonu eiro vērtību.

2023. gads ir bijis labs, bet, salīdzinot ar 2022. gadu, apgrozījums nav audzis, peļņa nedaudz kritusies. Tomēr uzņēmuma līdzšinējie izaugsmes tempi ir bijuši iespaidīgi, tas pēdējo četru gadu laikā ir spējis dubultot apgrozījumu un strādājis ar iespaidīgu tīrās peļņas maržu – robežās ap 30–40%.

Ja uzņēmums spēs kāpināt pārdošanu, ir pilnīgi iespējams, ka pēc pieciem gadiem tā vērtība pietuvosies viena miljarda eiro vērtībai.

Uzņēmums pieder privātiem Latvijas un Vācijas akcionāriem, tāpēc atšķirībā no minētā "Edge Autonomy" nav varbūtības, ka peļņas centrs varētu pēc kāda laika tikt pārcelts uz citu valsti.

Otrs šīs pašas nozares uzņēmums, arī bāzēts Līvānos, ir "Ceram Optec", kas ir Vācijā un Austrijā bāzētas starptautiskas grupas sastāvā.

"Ceram Optec" ražo kvarca optisko šķiedru lāzera, sensoru un spektroskopu tehnoloģijām.

Uzņēmums TOP101 pirmo reizi ienāca 2019. gadā ar 64,6 miljonu eiro vērtību, šogad tā vērtība bija jau 169,3 miljoni eiro.

Potenciāls uzņēmumam ir labs, izaugsmes tempi bijuši iespaidīgi, pēdējo piecu gadu laikā apgrozījums gandrīz dubultots un uzņēmums strādājis ar neto peļņas maržu 20–30% robežās.

Ja "Ceram Optec" turpinās augt kā līdz šim un tā grupas ietvaros netiks mainīta ražošanas un peļņas koncentrēšanas vieta, arī šī uzņēmuma vērtība piecu gadu laikā var tuvoties viena miljarda eiro atzīmei.

Pašreizējā Latvijas investīciju vide un nodokļu politika ir pietiekami konkurētspējīga, starptautiskās grupas visdrīzāk labprāt veido peļņas centrus Latvijā, bet plānotās nodokļu izmaiņas var negatīvi ietekmēt šo situāciju.

Tātad galvenie priekšnoteikumi, kuru izpilde var rezultēties viena miljarda eiro vērtībā, ir:

  • ambīcijas būt par reģionālu vai globālu spēlētāju;

  • mērķtiecīgs darbs kvalitatīva, inovatīva un tehnoloģiski ietilpīga produkta ražošanā;

  • spēja pārdot produktus globālajā tirgū;

  • investīcijas R&D.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!