Foto: LETA
Valstij piederošās AS "Reverta" (iepriekš – "Parex banka") galvenais uzdevums šobrīd ir atgūt valsts ieguldīto naudu. Tomēr vairāki no pēdējā laika notikumiem mudina domāt, ka negodprātīgu trekno gadu uzņēmēju un atsevišķu maksātnespējas administratoru rīcības dēļ valsts un tātad arī godīgie nodokļu maksātāji varētu zaudēt savu naudu vēlreiz.

Parāds, ko nevēlas atcerēties

Piemēru, kad negodprātīgie uzņēmēji meklē visas, bieži ne visai godīgas un likumīgas, iespējas, lai atbrīvotos no šobrīd nevēlamā kredītu sloga, ir daudz. Dažos no tiem "meklētie risinājumi" ir īpaši izdomas bagāti, bet vērotājam no malas ir viegli saskatīt samērā apšaubāmās metodes, kas tiek izmantotas, izvairoties no kredīta atmaksas.

Tā viens šādam spilgtam piemēram saknes meklējas vēl pirms nekustamā īpašumu buma laikiem, kad 2005.gadā tolaik plaši pazīstamā nekustamo īpašumu attīstītāja Larisa Sviridova ar viņai piederošā SIA "Delfīns Partneri" uzņēmuma starpniecību aizņēmās no "Parex bankas" līdzekļus zemes gabala iegādei Jūrmalā. Par aizņemtajiem līdzekļiem Rembates ielā 4 tika sākta ekskluzīvu apartamentu būvniecība. Par šo SIA "Delfīns Partneri" aizņēmumu savu galvojumu deva pati Larisa Sviridova.

Diemžēl nekustamo īpašumu tirgus burbulis plīsa, un Larisa Sviridova biznesa plānu īstenot nepaguva, apartamentus tā arī līdz galam nepabeidzot. SIA "Delfīns Partneri" palika parādā "Parex bankai" vairāk nekā 31 miljonu latu, kā arī miljonos mērāmus nesamaksātos kredīta procentu un līgumsodu maksājumus. Normālā situācijā lieta tiktu atrisināta - "Parex banka" izsolē pārdotu par nodrošinājumu kalpojušos nekustamos īpašumus, tai skaitā ekskluzīvos apartamentus, attiecīgi valsts atgūtu "Parex" glābšanā ieguldītos līdzekļus. Savukārt par  iegūto summu tiktu dzēsti Larisas Sviridovas un viņai piederošā uzņēmuma parādi. Tomēr SIA "Delfīns Partneri" meklēja vēl citus veidus, kā izvairīties no kredīta atmaksas.

L.Sviridova pieteica sev piederošajam uzņēmumam tiesiskās aizsardzības procesu. Šādos gadījumos tiesiskās aizsardzības procesa pieprasītājam ir jāvienojas ar lielākajiem un labvēlīgi noskaņotajiem kreditoriem, ka tie piekrīt maksājumu saistību atlikšanai vai dzēšanai - tāpat ar šiem kreditoriem ir jāvienojas par konkrētu maksātnespējas administratora kandidātu. Pēkšņi šāds labvēlis - kreditors SIA "Bussol" - atradās ar kopumā 34 miljonu latu prasījumu pret SIA "Delfīns Partneri". Grūti gan izskaidrot, kā 2009. gadā tik milzīgu summu varēja "aizdot" nevienam nezināms uzņēmums tikai ar divu  tūkstoši latu pamatkapitālu, ja vēl 2008.gada pārskats par šo uzņēmumu liecina, ka tas strādāja pilnībā bez apgrozījuma un ar Ls 1206 lielu pašu kapitālu. Kā vēlāk izrādījās, SIA "Bussol" šādu naudu nekad nav aizdevis SIA "Delfīns Partneri", bet šīs prasības daudzu miljonu latu apmērā tiek pamatotas ar galvojuma un cesijas līgumu, kuru saturs līdz šai dienai nav zināms. Zināms tikai tas, ka SIA "Bussol" bija vērsies tiesā pret SIA "Delfīns Partneri" ar pieteikumiem par saistības piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā, uz kuru SIA "Delfīns Partneri" bez ierunām atbildēja, ka parāda saistības pilnībā atzīst! Tādējādi SIA "Bussol" tika pie tiesas lēmuma un kreditora statusa 34 miljonu latu apmērā.

Kā jau minēts, tad Larisas Sviridovas piederošajam uzņēmumam SIA "Delfīns Partneri" tika uzsākts tiesiskās aizsardzības process un Maksātnespējas likuma īpatnību dēļ par maksātnespējas administratoru tika iecelts paša parādnieka - SIA "Delfīns Partneri" un SIA "Bussol" izvēlēts administrators. Tiesiskās aizsardzības process ilgi neturpinājās, un tas ātri vien pārtapa par maksātnespējas procesu. Tieši tad sākās paši interesantākie notikumi.

SIA "Delfīns Partneri" maksātnespējas procesā "Parex banka" pieteica kreditoru prasījumus, lai atgūtu aizdoto naudu. Maksātnespējas administratore Iveta Baumane atzina lielāko daļu (vairāk nekā 24,5 miljoni latu) no "Parex bankas" pieteiktajiem kreditora prasījumiem, bet par administratores neatzīto prasījumu daļu "Parex bankai" nācās cīnīties tiesā. Tikai pēc tam, kad tiesa bija atzinusi administratores lēmumus par nepamatotiem, administratore bija spiesta atzīt "Parex bankas" prasījumus vairāk nekā 6 miljonu latu apmērā.

Visu šo laiku SIA "Delfīns Partneri" administratore saglabāja īpašu labvēlību pret SIA "Bussol". Uzņēmuma kontā esošos līdzekļus administratore pretēji Maksātnespējas likuma noteikumiem izmaksāja kreditoriem pirms šādu darbību pieļauj likums. Atbilstoši likuma noteikumiem, šādā situācijā "Parex bankai" kā kreditoram pienāktos proporcionāla daļa no izmaksātās naudas, kas netika izpildīts. Turpretim SIA "Bussol", kas iepriekš apstiprināja L. Sviridovai piederošo uzņēmumu tiesisko aizsardzības procesu un faktiski iecēla amatā I. Baumani, ieguva Ls 630 000.

Nedaudz vēlāk tiesa šīs darbības atzina par nelikumīgām, savukārt par naudas līdzekļu nelikumīgu pārskaitīšanu tika uzsākts kriminālprocess pret I. Baumani un viņai nācās pamest savu amatu. Attiecīgi par administratoru SIA "Delfīns Partneri" maksātnespējas procesā tika iecelta Ilze Krasta.

Dīvainā likuma interpretācija

Jaunieceltā administratore Ilze Krasta pavisam drīz turpināja iepriekšējās administratores iesākto. Neskatoties uz tiesas lēmumu, I. Krasta izlēma vēlreiz pārvērtēt "Parex bankas" pieteiktos kreditoru prasījumus pret SIA "Delfīns Partneri" - šoreiz uz "jaunatklātu apstākļu pamata". Šīs pārvērtēšanas rezultātā administratore nonāca pie secinājuma, ka L. Sviridovai piederošais SIA "Delfīns Partneri" neko nav parādā "Parex bankai" un nekustamais īpašums Jūrmalā iegādāts un ekskluzīvie apartamenti ir sākti celt bez jebkādiem līdzekļiem.

Vēl dīvaināks ir šīs "pārvērtēšanas" juridiskais pamatojumus - administratore, konstatējot, ka Maksātnespējas likums, kas regulē SIA "Delfīns Partneri" maksātnespējas procesu, nepieļauj jau pieņemto lēmumu par kreditoru prasījumu atzīšanu pārvērtēšanu sakarā ar "jaunatklātiem apstākļiem", tomēr atrada par iespējamu atsaukties uz pavisam citu likumu, kas šādas tiesības tomēr dodot.

"Jaunatklātie apstākļi" sniedza iespēju administratorei jau otro reizi pieņemt lēmumu un neatzīt "Parex banku" kā kreditoru par summu, kas sniedzas pāri trīsdesmit vienam miljonam latu. Zīmīgi, ka savukārt nevienam nezināmās SIA "Bussol" kreditora prasījums par daudziem miljoniem latu pret SIA "Delfīns Partneri", maksātnespējas administratorei gan šķita tiesisks un pamatots.

Šo visu darbību rezultātā AS "Reverta" jau divus gadus pēc SIA "Delfīns Partneri" maksātnespējas procesa pasludināšanas nav pat tikusi pie naudas līdzekļiem, kas tai pienāktos no SIA "Delfīns Partneri" ieķīlāto īpašumu pārdošanas. Tā vietā maksātnespējas administratore atkārtoti cenšas pilnībā neatzīt AS "Reverta" par kreditoru, kas nozīmē, ka SIA "Delfīns Partneri" maksātnespējas procesā valsts var zaudēt miljonus, kas esošajā ekonomiskajā situācijā ir tik nepieciešami tās budžetam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!