'Latvenergo': ir svarīgi turpināt Visaginas AES projekta izpēti
Foto: LETA

AS "Latvenergo" vērtējumā Visaginas atomelektrostacijas (AES) projekta sniegtās komerciālās iespējas ir potenciāli izdevīgas visas Baltijas mērogā, tādēļ ir svarīgi turpināt tā izpēti.

Tā, komentējot Lietuvā notikušo referendumu par projektu, kurā saskaņā ar sākotnējiem rezultātiem vairāk nekā 60% dalībnieku bijuši pret to, norādīja energokompānijas preses sekretāre Ivita Bidere.

Vienlaikus energokompānija uzsver, ka tieši no jaunās Lietuvas valdības puses kā galvenā attīstītāja visi reģionālie partneri sagaida noteiktu nostāju projekta virzības jautājumos, tieši Lietuvas puses lēmumi par projekta attīstību ir būtiski reģionālajiem partneriem.

Energokompānija norāda, ka ir svarīgi turpināt projekta izpēti, rodot atbildes uz visai sabiedrībai primāri svarīgiem jautājumiem par Visaginas AES drošību un komerciālo izdevīgumu. Referendums ir viens no ietekmējošiem faktoriem paralēli daudziem citiem jautājumiem, no kuriem ir atkarīga projekta turpmākā gaita.

"Latvenergo" min, ka Visaginas AES projekta attīstība jāaplūko arī Baltijas valstu energoapgādes drošības kontekstā. "Baltijas valstu enerģētiķiem ir svarīgi, lai kaimiņos, šajā gadījumā Lietuvā, būtu droša un ilgtspējīga enerģētiskā situācija, tostarp nodrošinājums ar elektrisko jaudu. Tas vairo visa reģiona energoapgādes drošību, pārliecību par ekonomikas nodrošinājumu ar konkurētspējīgiem energoresursiem," norāda "Latvenergo".

Latvijas kompānija un citi reģionālie partneri uzmanīgi seko visiem notikumiem, kas ietekmē Visaginas AES projekta iespējamo tālāko virzību. "Kā jau vairākkārt ir uzsvērts, Visaginas AES projekts ir vairāku reģionālo partneru sadarbība valstiskā mērogā, līdz ar to Lietuvas Seima vēlēšanas un referendums ir būtiski aspekti, kas tiek ņemti vērā visu pušu nostājai un iespējamai dalībai projektā," teikts "Latvenergo" paziņojumā.

Kā ziņots, Lietuvā, apkopojot datus par 1767 no 2017 vēlēšanu iecirkņiem, pret AES projektu balsojuši 62,7% referenduma dalībnieku, bet par - gandrīz 34%. Lai gan referenduma rezultāti nav juridiski saistoši, tomēr eksperti pieļāvuši iespēju, ka noraidošs balsojums līdz ar gaidāmo varas maiņu padara AES projekta nākotni nenoteiktāku, turklāt tas varētu negatīvi ietekmēt investoru attieksmi.

Jau paredzams, ka pēc vēlēšanām pie varas varētu nākt kreisi populistiskā Darba partija un centriski kreisie sociāldemokrāti, kas par trešo koalīcijas partneri pieaicinājuši labēji populistisko partiju "Kārtība un taisnīgums".

Darba partija līdz šim zināmā mērā atbalstījusi AES projektu, tikmēr sociāldemokrāti savus vēlētājus mudināja balsot pret kodolspēkstacijas būvi, apšaubot projekta "tehnisko un komerciālo jēgu". Partija "Kārtība un taisnīgums" savā programmā AES projektu gan atbalsta, bet domājams, ka tās viedoklis varētu nebūt izšķirošais.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!