Pēteris Strautiņš: Rupjmaizes vietā ekonomikai iepatikušās kūkas
Foto: LETA
2.ceturkšņa IKP pieauguma temps ir pārskatīts uz augšu vairāk nekā bija gaidāms, tātad no 3.8% uz 4.4% (gada griezumā, sezonāli neizlīdzinātie dati). Taču daudz spilgtākas atklāsmes šoreiz rada detaļas.

Bilde, ko veido dažādu nozaru izaugsmes tempu atšķirības, ir abstraktā ekspresionisma šedevrs, kuru var droši izstādīt mākslas galerijā līdzās Marka Rotko darbiem. Piemēram, apstrādes rūpniecība gada griezumā sarukusi par 0.6%, transports par 2.2%, savukārt māksla, izklaide un atpūta pieaugusi par 13.6%, bet nekustamo īpašumu nozare par 13.2%.

Ja šāda "vieglprātīga" attiecība starp nozaru izaugsmes tempiem saglabātos ilgāku laiku, tad būtu jāsāk nopietni satraukties. Apstrādes rūpniecība un transports ir divas svarīgākās eksporta nozares, kas tātad sarukušas, kamēr bez minētajām ne tik "nopietnajām" nozarēm arī tirdzniecība (+6.2%) un valsts pārvalde (+9.1%) augušas straujāk par vidējo. Bēdīgi klājies arī eksportā visnotaļ svarīgajai A nozarei jeb lauksaimniecībai un mežsaimniecībai (-4.8%), acīmredzot kaitējis vēlais pavasari, jo šī gada zemākā graudu raža varētu izpausties 3.ceturksnī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!