EM: 2014.gadā Latvijas ekonomikas izaugsme varētu sasniegt 4,5%; nepieciešams kāpināt produktivitāti
Foto: PantherMedia/Scanpix
Ekonomikas ministrijas speciālisti ir sagatavojuši Ziņojumu par Latvijas tautsaimniecības attīstību, kurā vērtēta situācija ekonomikā, kā arī prognozētas ekonomikas attīstības perspektīvas. Ziņojumā ir apkopota informācija par nozīmīgākajiem ekonomiskajiem un sociālajiem rādītājiem, tautsaimniecības nozaru attīstību un ārējo ekonomisko vidi, valdības ekonomisko politiku izaugsmes un nodarbinātības veicināšanai, kā arī politikas īstenošanas galvenajiem instrumentiem, tajā skaitā ES fondu izmantošanu. Ziņojuma nobeigumā sniegtas rekomendācijas valsts ekonomiskās politikas pilnveidošanai.

Latvijas ekonomika pēckrīzes periodā turpina sekmīgi attīstīties. 2012.gadā Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieauga par 5,2%, bet 2013.gadā, pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, IKP pieaugums pārsniedza 4%. Latvijas ekonomika trīs gadus ir piedzīvojusi izaugsmi, kas ir ne tikai starp straujākajām Eiropas Savienībā, bet arī ilgtspējīgāka un produktīvāka par iepriekš pieredzēto. Preču un pakalpojumu eksporta apjomi ir sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni, kopējam eksportam par gandrīz 20% pārsniedzot pirmskrīzes perioda augstāko punktu.

Ekonomisko aktivitāšu palielināšanās pozitīvi ietekmē arī situāciju darba tirgū – pieaug nodarbinātība un mazinās krīzes izraisītais augstais bezdarbs. Tajā pašā laikā atsevišķas iedzīvotāju grupas, īpaši personas ar zemu izglītības līmeni un kvalifikāciju, gados vecāki cilvēki, kā arī jaunieši situācijas uzlabošanos izjūt vājāk. 2013. gadā situācija darba tirgū turpināja uzlaboties - 3.ceturksnī kopumā nodarbināti bija 906,1 tūkst., kas ir par 1,3% jeb aptuveni 11,4 tūkst. vairāk nekā 2012.gada 3.ceturksnī. Bezdarba līmenis 2013. gada 3. ceturksnī saruka līdz 11,8%, kas bija par 1,9 procentpunktiem mazāk nekā gadu iepriekš. Sagaidāms, ka 2014.gadā turpinās pieaugt nodarbināto skaits un samazināties bezdarbs. Ekonomikas ministrija prognozē, ka nodarbināto skaits pieaugs par 2% jeb 18 tūkst., bet bezdarba līmenis varētu samazināties zem 10 procentiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!