gorbačovs
Foto: RIA Novosti/Scanpix
Jau pati Mihaila Gorbačova nākšana pie varas astoņdesmitajos gados PSRS iezīmēja jaunu posmu – valsti pēc ilgāka laika vadīja cilvēks, kurš fiziski bija vesels, spēja bez grūtībām pārvietoties un kuram publiskas uzstāšanās dažādu auditoriju priekšā sagādāja gandarījumu. Viņa uzsākto reformu ceļa galā gan gaidīja impērijas sabrukums, ko skaudri izjuta toreizējās lielvalsts iedzīvotāji, tostarp arī Latvijā. Viens aspekts – antialkoholisma kampaņa, kas pamatīgi iezāģēja jau tā nomocītajam budžetam un lika drukāt naudu, ko nevarēja nosegt ar precēm un pakalpojumiem.

Gorbačovs ieviesa arī jaunas vēsmas ne tikai ar savu nosacīto jaunību un personisko aktivitāti. Gandrīz visos nozīmīgākajos braucienos kā uz ārvalstīm, tā arī PSRS iekšienē viņu pavadīja sieva Raisa Gorbačova. Dzīvesbiedres piedalīšanās vizītēs, kas bija tradicionāla Rietumu politikā, bija pilnīgs jaunums PSRS un arī pats Raisas ārējais tēls krasi kontrastēja ar strādnieces tēlu, kāds ideoloģiski bija vistuvākais komunistiskajai propagandai.

Gan PSRS, gan aiz tās robežām tika prognozēts, ka valstī ir radies potenciāls pārmaiņām, un tās arī ilgi nebija jāgaida.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!