kristaps skutelis
Foto: LETA
Mūsdienās arvien aktuālāks ir jautājums par to, kā visefektīvāk uzrunāt dažādu paaudžu sabiedrību, kā ražotājam vai pakalpojumu sniedzējam aizraut, izglītot un mijiedarboties ar jauno digitālo paaudzi – tā saucamajiem "mileniāļiem" un vēl jaunākiem. Šķiet, atbilde tālu nav jāmeklē, tās noteikti ir tehnoloģijas, kas, mainoties laikiem, ir atvieglojušas zīmolu iespējas komunicēt ar sabiedrību kopumā. Tās palīdz daudz ērtāk un efektīvāk izskaidrot produkta funkcionalitāti vai pakalpojuma būtību.

Vai jūs, nopērkot kādu jaunu "gadžetu", pēdējo dažu gadu laikā esat sastapušies ar tradicionālo lietošanas pamācību? Es ne. Daudz ērtāk ir noskatīties video pamācību internetā, vienlaikus izprotot gan funkcionalitāti, gan novērtējot lietotāja pieredzi. Drukāto materiālu aizstāšana ar video instrukcijām par to, kas un kā darbojas un kā to lietot, ir daudz saprotamāks un iedarbīgāks veids, proti, noskaties – un viss kļūst skaidrs, ko un kā darīt vai nedarīt.

Tieši šādas mūsdienīgākas izglītošanas metodes pakāpeniski ienāk arī mācību procesā, piemēram, skolu programmās, semināros, konferencēs un citur, jo mūsdienās cilvēki jau ir raduši zināšanas un izpratni iegūt nevis drukātā veidā, bet ekrānā. Zīmoliem jāiet laikam līdzi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!