Uģis Uškāns
Foto: Publicitātes foto
Lai gan cilvēka dabā ir domāt, ka ar viņu nekad nekas slikts neatgadīsies, gana bieži publiskajā telpā redzam pretējo. Aukstajos ziemas mēnešos, īpaši intensīvas apkures sezonas laikā, ievērojami palielinās ugunsgrēku skaits dzīvojamās ēkās. Iestājoties nelaimes gadījumam, klients no apdrošinātāja sagaida, ka īpašums tiks atjaunots. Tomēr polises iegādes brīdī bieži sastopamies ar klientu neizpratni par rekomendēto apdrošinājuma summu, jo cilvēki jauc tirgus vērtību ar ēkas būvniecības izmaksām, kuras patreiz lielā daļā Latvijas ir krietni lielākas par īpašuma tirgus vērtību.

Šobrīd vērojams straujš būvniecības temps, tai skaitā privātmāju sektorā, un ar to saistīto būvniecības izmaksu sadārdzinājums. 2019. gadā būvniecības izmaksas, visticamāk, turpinās pieaugt: eksperti prognozē kāpumu ap 10% apmērā, tādēļ īpašniekiem jārēķinās, ka palielināsies arī apdrošinājuma summas, tomēr apdrošināšanas polises iegāde joprojām būs krietni mazāks ieguldījums, salīdzinot ar potenciālo zaudējumu.

Būvniecības izmaksas ietekmē gan darbaspēka atalgojums nozarē, gan materiālu cenas un iekārtu izmantošanas izmaksas, kā arī energoresursu cenas. Turklāt pēdējos gados piedzīvots ļoti straujš izsniegto būvatļauju skaita pieaugums tieši privātmāju sektorā, kas nozīmē, ka jārēķinās ar lielu pieprasījumu un iespējamu darbaspēka trūkumu, attiecīgi arī sadārdzinājumu. Klienti parasti apdrošina īpašumu uz gadu, un viena gada griezumā izmaiņas nav tik straujas, lai polises darbības ietvaros tās reāli izjustu. Vairāku gadu laikā gan šāda atšķirība var kļūt jūtama.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!