Andris Kotāns
Foto: Publicitātes foto
Pagājušajā gadā bija vērojamas būtiskas svārstības finanšu tirgos, un gads noslēdzās ar ievērojamu vērtspapīru vērtības kritumu. Rezultātā uzkrājošās apdrošināšanas, kā arī pensiju otrā un trešā līmeņa ieguldījumi kalendārā gada ietvaros lielākoties uzrādīja zaudējumus. Taču jau šī gada janvārī notika spēcīga tirgu atgūšanās.

Protams, ieguldītājus interesē, vai šī izaugsme saglabāsies arī turpmāk, cik spēcīga tā būs un vai neatkārtosies pagājušā gada notikumi. Decembra-janvāra svārstības neizbēgami mudina vēlreiz izvērtēt prognozes 2019. gadam, kā arī atskatīties, kas un kāpēc noticis aizvadītajā gadā.

Mūsdienās teju katrs zina, ka brīva tirgus ekonomika attīstās cikliski, tomēr Ādama Smita "neredzamās rokas" dzinējspēks to allaž spējis noturēt uz ilgtermiņa izaugsmes ceļa. Cikli mēdz būt garāki vai īsāki, savukārt pašreizējais izaugsmes cikls, skatoties vēsturiski, jau ir ļoti garš – ASV tas tuvojas iepriekšējam rekordam (119 mēneši), kas tika sasniegts 20. gadsimta deviņdesmitajos gados.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!