Gatis Galviņš: Jauniem enerģijas projektiem jāatrod kompromisa ceļš
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Enerģijas patēriņš pasaulē augs. Tam ir vienkāršs iemesls – cilvēku dzīves līmeņa izaugsme neizbēgami ir saistīta ar pieaugošu enerģijas patēriņu. "British Petroleum" savā "Energy Outlook 2019" pētījumā, kas ir viens no ietekmīgākajiem šāda veida nozares apskatiem, vērš uzmanību, ka saskaņā ar ANO Tautas attīstības indeksu, enerģijas patēriņa pieaugums līdz aptuveni 100 Gigadžouliem (GJ) ir tieši saistāms ar iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanos.

Pēc šī 100 GJ līmeņa sasniegšanas šī attiecība vairs nav izteikta. Taču 80% pasaules iedzīvotāju joprojām dzīvo ar mazāku enerģijas patēriņu. Šī ir vienkārša enerģijas aksioma – cilvēki vēlas dzīves kvalitātes uzlabojumus un tas nozīmēs lielāku enerģijas patēriņu.

Enerģijas patēriņš tieši tāpat ir saistāms ar CO2 emisijām un klimata pārmaiņām. Enerģijas politikas veidotāji visā pasaulē, it sevišķi attīstītākajās valstīs, tostarp Eiropas Savienībā (ES), saskaras ar šo dilemmu – kā mazināt emisijas līdz pat emisiju neitrālai ekonomikai pie pieaugoša patēriņa. ES plāni, kurus gan pagaidām neatbalsta Polija un vēl dažas valstis, paredz klimata neitrālu ekonomiku 2050. gadā. Risinājums ir komplekss, taču vienmēr ir saistīts ar atjaunojamās enerģijas izaugsmi, kas savukārt galvenokārt nozīmē vēja un saules enerģijas būtisku mēroga lēcienu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!