Delfi foto misc. - 72251
Foto: Publicitātes foto
Šobrīd visā pasaulē aktuāls ir jautājums par klimata pārmaiņu radītajām sekām un ilgtspējīgu domāšanu šo seku mazināšanai. Vieni no būtiskiem faktoriem, kas ietekmē klimata pārmaiņas, ir ražošanas procesi un patēriņa paradumi. Mazumtirdzniecības nozarē pēdējā laikā var novērot patērētāju paradumu maiņu: ja agrāk patērētāji ar sajūsmu gaidīja katra nākamā lielveikala atvēršanos, tad tagad arvien vairāk cilvēku izvēlas pārtikas produktus iegādāties mazākos veikalos vai mājražotāju tirdziņos. Pirmkārt, tādējādi tiek ietaupīts iepērkoties pavadītais laiks, otrkārt, mazāku pārtikas veikalu izvēle ir daļa no ilgtspējīgas domāšanas. Tas šobrīd ir īpaši svarīgi, ņemot vērā klimata pārmaiņu radītās sekas. Mudinot cilvēkus iegādāties mazāk lieku pārtikas produktu un aicinot pirkt tikai nepieciešamo, tiek mazināta ietekme uz vidi un netiek veidoti papildu pārtikas atkritumi.

Pēc vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) datiem, vidēji viens Latvijas iedzīvotājs gada laikā atkritumos izmet aptuveni 130 kg neizlietotas pārtikas. SIA "Hanzas Maiznīca" pērn veiktais pētījums liecina, ka aptuveni 16% atkritumu veido piena produkti, 20% – pagatavots ēdiens un ap 24% – augļi un dārzeņi. Saskaņā ar "The Economist" veikto pētījumu par pārtikas ilgtspējas indeksu (Food Sustainability Index 2018) Latvija 2018. gadā starp 68 valstīm tika ierindota tikai 53. vietā – krietni aiz Igaunijas un Lietuvas. Tas liecina, cik svarīgi ir domāt par efektīvāku pārtikas produktu patēriņu, tādējādi mazinot to atkritumu daudzumu.

Globālās tendences liecina, ka iedzīvotāji arvien vairāk tiecas dzīvot videi draudzīgāk un ekoloģiskāk, sekmējot ilgtspējīgu domāšanu. Pēdējā gada laikā mazumtirdzniecības nozarē tas atspoguļojas patērētāju paradumu maiņā un produktu izvēlē – pircēji izvēlas iepirkties mazākos veikalos vai tirdziņos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!