Delfi foto misc. - 72836
Foto: Publicitātes foto
Saasinoties konkurencei par kvalificētiem un izglītotiem darbiniekiem, Latvijas uzņēmējiem jādomā par aizvien jaunām darbinieku motivēšanas pieejām. Ar algas palielināšanu vien nebūs līdzēts – šo soli nevarēs atkārtot vairākkārt, turklāt, šāda izmaksu kāpuma dēļ, mazinās uzņēmuma konkurētspēja. Cits, manuprāt, daudz efektīvāks un ilgtspējīgāks līdzeklis ir motivācijas mehānismu sasaiste ar uzņēmuma attīstību, un darbības rādītājiem. Piemēram, darbinieku akciju opcija, kas pie zināmiem nosacījumiem ļauj kļūt par uzņēmuma līdzīpašnieku.

Šajā jomā liels solis uz priekšu bija Komerclikumā pirms dažiem gadiem iestrādātā norma, kas akciju sabiedrību darbiniekiem ļauj piešķirt personāla akciju opciju. Proti, darbinieks šādi iegūst tiesības nākotnē iegūt uzņēmuma personāla akcijas, kas visā pasaulē tiek izmantots kā mūsdienīgs darbinieku motivēšanas instruments. Ir pienācis laiks spert nākamo soli, attiecinot šo normu arī uz sabiedrībām ar ierobežotu atbildību. Īpaši tas skar Latvijā strauji augošos tehnoloģiju jaunuzņēmumus, – šajā vidē ir pieņemts motivēt darbiniekus, piešķirot tiem iespēju pie zināmu nosacījumu izpildes kļūt par līdzīpašniekiem.

Lai darbinieks iegūtu tiesības akciju opciju pārvērst uzņēmuma akcijās, parasti uzņēmumā ir sekmīgi jānostrādā noteiktu laika periodu, kā arī ir jāsekmē uzņēmuma attīstība un izaugsme vai jāsasniedz izvirzītie mērķi. Tātad, šādi veidojas saimnieka skats uz uzņēmuma darbību kopumā – nevis tikai uz konkrētajam darbiniekam atvēlēto atbildības lauku, bet daudz plašāk. Tāpēc atšķirībā no algas pielikuma, prēmijas vai cita veida īstermiņa finanšu labumiem, akciju opcija kļūst par uzņēmuma korporatīvās kultūras veidojošo elementu. Tieši šī iemesla dēļ darbinieku akciju opcijas ir tik izplatītas ASV tehnoloģiju uzņēmumos, kuri tehnoloģisku vai produktu inovāciju ir spējuši pārnest arī uz biznesa organizēšanu un attīstīšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!