Delfi foto misc. - 73998
Foto: Publicitātes foto
Nav šaubu, ka situāciju, kurā atrodamies šobrīd, vairums no mums nespētu iztēloties pat savos ļaunākajos sapņos. Vairumā valstu ārkārtas stāvokļa ietvaros īstenotie pasākumi ir stingrāki ierobežojumi, ar kādiem cilvēkiem nācies saskarties savas dzīves laikā, un krasas pārmaiņas dienaskārtībā šobrīd izjūt ikviens. Lai gan šo centienu pamatā ir rūpes par cilvēku veselību, ietekme un izmaiņas ir visaptverošas. Jau šobrīd varam novērtēt vīrusa ietekmi uz globālo ekonomiku. Lai pielāgotos jaunajai situācijai, būs nepieciešams rast jaunus sadarbības veidus un vienoties jauna līmeņa solidaritātē. Lai panāktu ekonomikas atveseļošanos, būs nepieciešama akcentu maiņa no īstermiņa risinājumiem uz ilgtermiņa horizontu.

Redzam nepieciešamību jau šobrīd rosināt diskusiju par to, kāds būs nekustamā īpašuma tirgus pēc šīs krīzes. Vai tā izejas punkts būs tirgus sabrukums un ekstrēmas cenu korekcijas?

Virkne ekspertu paredz, ka vīrusa izraisītā pandēmija nekustamā īpašuma tirgū radīs līdzīgu situāciju kā 2008./ 2009. gadā pieredzēto. Tomēr vērts atzīmēt, ka ekonomiskais konteksts un arī situācija nekustamā īpašuma tirgū šobrīd un 2008./ 2009. gadā atšķiras dramatiski. Viena no 2008. gada būtiskākajām problēmām bija pārāk daudz kredītņēmēju, kuriem savas saistības pildīt ilgtermiņā nebija nekādu izredžu, tomēr par spīti tam viņi spēja saņemt kredītus nekustamā īpašuma iegādei, "pateicoties" banku savstarpējai sacensībai un pieticīgajām risku novērtēšanas praksēm. Tāpēc, sākoties globāla mēroga recesijai, nekustamā īpašuma tirgus kāršu namiņš sabruka. Prakse kreditēšanas tirgū un aizņēmēju struktūrā šobrīd ir radikāli atšķirīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!