Henrijs Niedra: Covid-19 ietekme uz dzīvojamo telpu īres tirgu un aktuālās tendences
Foto: Publicitātes foto
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, ārkārtējā situācija valstī ir pagarināta līdz 2020. gada 12. maijam. Līdz tam spēkā ir valdības noteiktie ierobežojošie pasākumi, kas būtiski ietekmē visas tautsaimniecības nozares. Arī dzīvojamo telpu īres tirgus nav izņēmums, un tas jau ir piedzīvojis īres cenu kritumu un būtiskas īres tirgus situācijas izmaiņas.

Viens no īres tirgu ietekmējošajiem faktoriem ir tas, ka izsludinātā ārkārtas stāvokļa un ierobežojošo pasākumu rezultātā virkne uzņēmumu ir pārtraukuši vai samazinājuši savu saimniecisko darbību, tāpēc daļa iedzīvotāju zaudē darbu vai kā citādi piedzīvo ienākumu samazināšanos un nespēj vai arī apzinās, ka tuvākā laikā vairs nespēs samaksāt īri un komunālos maksājumus. Tā rezultātā daļa tirgū esošo īres līgumu tiek uzteikti. Daļa iedzīvotāju, iespējams, ar to vēl tikai saskarsies, un valda liela neziņa par to vai un kādi būs ienākumi un kādā apmērā tie spēs segt ikdienas izdevumus, to skaitā samaksu par īri un citiem maksājumiem. Otrs īres tirgu ietekmējošais faktors ir tas, ka īstermiņa īres tirgus, kas iepriekš koncentrējās uz dzīvojamo telpu izīrēšanu ārvalstniekiem un tūristiem, un kam ir raksturīgas augstākas īres cenas par ilgtermiņa īres cenām, faktiski ir beidzis pastāvēt. Šī segmenta izīrētāji šobrīd ir spiesti pārorientēties uz ilgtermiņa īri un īres tirgū piedāvā savas dzīvojamās telpas par zemāku īres maksu salīdzinājumā ar to, kāda tā bija pirms šīs jaunās krīzes situācijas. Tieši šie augstāk norādītie faktori ir veicinājuši īres cenu kritumu tirgū par apmēram 10 līdz 15 procentiem.

Ja iepriekš varēja teikt, ka īres cenas tirgū līdz pandēmijas izraisītās krīzes sākumam nebija īsti samērīgas salīdzinājumā ar iedzīvotāju ienākumiem, jo īpaši Rīgā un Pierīgā, tad šobrīd varētu teikt, ka īres cenas ir kļuvušas adekvātākas. Nesamērīgo īres cenu Rīgā un Pierīgā ilgstošs iemesls lielākoties ir bijis tas, ka pieprasījums tirgū pēc kvalitatīviem īres dzīvokļiem pārsniedz piedāvājumu, respektīvi, Rīgā un Pierīgā trūkst kvalitatīva dzīvojamā fonda. Diemžēl jāteic, ka Rīgā jaunu un kvalitatīvu daudzdzīvokļu dzīvojamo namu būvniecības apmēri krietni vien atpaliek no Tallinas un Viļņas rādītājiem, un te nu Latvijai ir vieta izaugsmei. Šobrīd Covid-19 infekcijas slimības izraisītā krīze nedaudz stabilizē piedāvājuma attiecību pret pieprasījumu, taču diez vai tas tā būs uz ilgu laiku. Tiklīdz ekonomika atkopsies, šī problēma atkal kļūs aktuāla, jo nevarētu teikt, ka īres cenas tirgū ir bijušas neadekvātas attiecībā pret dzīvojamās platības iegādes cenu tirgū.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!