Pircēju paradumus pārtikas produktu iegādē visbiežāk nosaka kvalitātes un cenas attiecība, kur tieši produkta cenai ir būtiska loma. Samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes saglabāšana 5% apmērā Latvijai raksturīgiem augļiem, dārzeņiem un ogām ļauj Latvijas lauksaimniekiem nodrošināt konkurētspējīgu cenas un kvalitātes attiecību, konkurējot ar ārvalstu importa produktiem. Savukārt mazumtirgotājiem tā ir iespēja veicināt vietēji audzētu produktu patēriņu, piedāvājot tos pircējiem par izdevīgāku cenu un nodrošinot svaigus, vitamīniem bagātus augļus un dārzeņus ik dienu.
Saskaņā ar Zemkopības ministrijas un nozari pārstāvošo organizāciju datiem, PVN likmes samazināšana augļiem, dārzeņiem un ogām uz trīs gadu periodu ir sevi pilnībā attaisnojusi. Samazinātā PVN likme 5% apmērā pirms trīs gadiem tika ieviesta, lai mazinātu ēnu ekonomiku augļu un dārzeņu tirdzniecībā, kā arī palielinātu vietējās produkcijas noietu. Pateicoties šai iniciatīvai ēnu ekonomikas īpatsvars kopumā nozarē ir mazinājies par 20%, vienlaikus samazinājies arī augļu un dārzeņu importa apjoms, kas dod papildus priekšrocības un jaunas attīstības iespējas vietējiem ražotājiem.
Pieaugot vietējo lauksaimnieku konkurētspējai, pieaudzis arī vietēji audzētu augļu un dārzeņu patēriņš – iedzīvotāji arvien biežāk izvēlas vietējos produktus par izdevīgāku cenu. Latvijas lauksaimniecības un dārzkopības produkcijas audzētāju un ražotāju organizācijas aplēses liecina, ka, pateicoties PVN samazinātās likmes ieviešanai, vietēji audzēto dārzeņu, augļu un ogu cenas samazinājušās vidēji par 11-12%. Tas savukārt veicinājis pieprasījuma pieaugumu pēc vietēji audzētiem dārzeņiem, augļiem un ogām, jo to cena ir konkurētspējīga un kvalitāte nereti pat augstāka nekā produktiem, kas ievesti no ārvalstīm, piemēram Lietuvas, Polijas un citām valstīm.