Ilmārs Arsenovičs: Elektroniskā parakstīšanās – kas ir kas?
Foto: Publicitātes foto

Digitālie pakalpojumi kļūst aizvien pieprasītāki, taču vienlaikus arī parādās aizvien vairāk dažādu terminu, kas reizēm nav saprotami un izraisa dažādus pārpratumus. E-paraksts un "eParaksts". Parastais elektroniskais paraksts un kvalificētais elektroniskais paraksts. Kādas ir priekšrocības un atšķirības? Ko izvēlēties?

Elektroniskais paraksts jeb e-paraksts ir elektroniski dati, kas ietver unikālu personas identifikācijas apliecinājumu. E-paraksts parasti tiek pievienots datorā sagatavotam dokumentam. Tas ir personas paraksts elektroniskajā vidē, kam ir juridisks spēks.

"eParaksts" ir viens no Latvijā pieejamajiem elektroniskās parakstīšanās rīkiem. Taču tā ir reģistrēta preču zīme un to nevajadzētu jaukt ar citiem e-parakstiem. Tas ir rīks, kas nodrošina iespēju ērti un vienkārši saņemt, pārbaudīt un viedierīcē parakstīt dokumentus ar e-parakstu. "eParaksts Mobile" jeb mobilajā viedierīcē izmantojams "eParaksts" nesen ieguva kvalificēta elektroniskā paraksta statusu. Tas nozīmē, ka visā Eiropas Savienībā tas ir līdzvērtīgs pašrocīgi veiktam parakstam. Lai iegūtu kvalificēta e-paraksta statusu, "eParaksts Mobile" lietotājiem ir nepieciešams lietotnē veikt paraksta sertifikāta atjaunināšanu. Kvalificēta elektroniskā paraksta statuss ir arī ID kartē iekļautajam elektroniskajam parakstam un "Smart-ID" Kvalificētā līmeņa parakstam. "Smart-ID" Pamata līmenis ir derīgs tikai darījumiem ar bankām, taču par to, kāds paraksta līmenis ir konkrētajam lietotājam, var pārliecināties "Smart-ID" viedierīces lietotnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!