Delfi foto misc. - 76941
Foto: Publicitātes foto
Termins "FinTech" pašlaik ir modē visā pasaulē. Tas apzīmē visus iespējamos tehnoloģiskos risinājumus, kas sekmējuši piekļuvi finanšu produktiem un pakalpojumiem, piemēram, mobilās aplikācijas un sociālie tīkli, mašīnmācīšanās, blokķēdes un mākoņdatošana, kā arī lielo datu analīze un mākslīgais intelekts.

Vienlaikus pasaulē ir izveidojušies un strauji attīstās arī "FinTech" centri, kuros koncentrējas veiksmīgākie jaunuzņēmumi, nozares talanti un arī finansējums. Pēc būtības tas nav nekas jauns, jo gadsimtiem ilgi pilsētas ir sacentušās, lai kļūtu par ietekmīgiem finanšu centriem; tagad tās sacenšas, lai kļūtu par starptautiskiem vai reģionāliem "FinTech" habiem jeb centriem.

Kaut arī tādas pilsētas kā Londona un Ņujorka tiek plaši atzīti par dominējošiem "FinTech" centriem, citas valstis un pilsētas ir ieinteresētas kļūt par šī strauji augošā tirgus, ja ne globāliem, tad vismaz reģionāliem centriem. Piemēram, Austrālija un Sidneja, Šveice un Cīrihe, Ķīna un Šanhaja ir kļuvušas par pasaules tirgus līderiem. Paredzams, ka dažiem jaunattīstības tirgiem, tostarp Brazīlijai, Izraēlai un Kanādai, nākotnē būs lielāka loma pasaules "FinTech" ekosistēmā. Turklāt arī mazākas valstis, piemēram, Lietuva, Igaunija, Latvija, Malta, Baltkrievija, Gibraltārs un Luksemburga sacenšas par starptautisko reģionālo centru lomu. Īpaši valstis, kurām līdz šim nebija iespējas izveidot tradicionālus finanšu centrus, redz "FinTech" kā iespēju, kas jāizmanto. Centru panākumi ir atkarīgi no daudziem faktoriem, piemēram, no piekļuves finansēm un cilvēkresursiem un valsts regulatoru attieksmes, kā arī no centru atvērtības un elastības pakāpes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!