Pēteris Stepiņš, Swedbank
Foto: Publicitātes foto
Kādos uzņēmumos un iniciatīvās nonāk mūsu pensiju uzkrājumi? Vai šie ir ieguldījumi, kas atbalsta pelnošu un vienlaikus ilgtspējīgu, vidi saudzējošu biznesu, vai arī to vienīgais mērķis ir nopelnīt par katru cenu? Šiem jautājumiem būtu vērts pievērst uzmanību katram pensijas krājējam, jo mūsu visu kopīgais "balsojums" par atbildīgāku attieksmi pret vidi un cilvēkiem ir gana iespaidīgs – Latvijas gadījumā runa ir par vairāk nekā 5 miljardiem eiro (pensiju 2. un 3. līmeņi kopā). Nonākot ekonomikā, šī nauda veido mūsu nākotni. Turklāt sausi dati rāda – ilgtspēja nav tikai skaisti vārdi, pensiju kontekstā tā nes peļņu, turklāt peļņu ilgtermiņā.

"Swedbank" kā viens no lielākajiem pensijas kapitāla pārvaldītājiem jau 2019. gada sākumā sāka pastiprināti ieviest ilgtspējas kritērijus klientu līdzekļu pārvaldīšanā. Patlaban atbildīgu investīciju principi tiek attiecināti uz visiem "Swedbank" 2. un 3. līmeņa pensiju plāniem. Praksē tas nozīmē, ka ieguldām tādos uzņēmumos, kas ir ilgtspējīgi un sociāli atbildīgi, – tos raksturo augstu korporatīvās pārvaldības standartu ievērošana; cīņa pret korupcijas riskiem; rūpes par darbinieku drošību, veselību un izglītību; vienlīdzīgu iespēju un dažādības veicināšana darba vietā; piesārņojuma samazināšanu un zaļās enerģijas izmantošanas sekmēšana. Ņemot vērā, ka daļa no pensiju kapitāla tiek ieguldīta dažādu valstu valdību vērtspapīros, tad šeit uzsvaru liekam uz valsts cilvēktiesību rādītājiem, kā arī neaizdodam naudu tādiem militārajiem agresoriem kā Krievija, vai arī pretrunīgai valstij kā Saūda Arābija. Iespējams, nākotnē skatīsimies arī citas valstu valdību ilgtspējas dimensijas, taču pašlaik esam izvēlējušies sociālo prizmu, caur kuru skatīties valstu ilgtspēju.

Ja apskatām mūsu ieguldījumus uz šā gada 30. septembri, lielākā daļa no tiem nonākuši Francijas un Spānijas valdību emitētajās obligācijās, kā arī tādos uzņēmumu akciju fondos, kas ievēro ilgtspējas un atbildīga biznesa principus savos ieguldījumu portfeļos (proti, investē uzņēmumu akcijās, kas pamatā atbilst noteiktiem kritērijiem). Kopumā pēc mūsu aplēsēm trešā ceturkšņa beigās ilgtspējīgi bija ieguldīti 84% no 2. un 3. pensiju līmeņa līdzekļiem jeb 1,85 miljardi eiro. Kopā ar mūsu Baltijas valstu kolēģiem esam vieni no pirmajām finanšu institūcijām Baltijā, kas mērķtiecīgi pārvirza savu klientu pensiju ieguldījumus ilgtspējīgos fondos. Te jāpiebilst, ka Covid-19 pandēmijas laikā šie ilgtspējīgie fondi ir uzrādījuši labāku ienesību nekā fondi, kas iegulda neilgtspējīgos risinājumos. Pašlaik pasaulē ir vērojama arī paaudžu, domāšanas un attieksmes maiņa, – valdības, uzņēmumu vadītāji un arī darbinieki aizvien vairāk pievērš uzmanību tam, kādas būs mūsu darbības sekas. Līdz ar to ilgtspējīgu ieguldījumu idejai ir spēcīgs nākotnes potenciāls, un šobrīd mēs apsteidzam šo tendenci, kamēr citi sekos tikai pēc tam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!