Delfi foto misc. - 77324
Foto: Publicitātes foto
Jaunas veselības aprūpes e-sistēmas izveides potenciāls ir skaidrs – datu pieejamība ļautu mums izveidot sakarības un attiecīgi reaģēt, gan nodrošinot kvalitatīvāku aprūpi preventīvi, gan arī efektīvāku un personalizētāku ārstēšanu pacientiem. Vairums sabiedrības, iespējams, domā, ka tā ir tāla nākotne, bet tā nebūt nav. Vairākas valstis jau virzās personalizētas medicīnas virzienā. Arī Latvijā jārada tāda infrastruktūra, lai jebkurš pacients un speciālists spētu atsaukties uz šo sistēmu – retrospektīvi paskatīties uz visiem savāktajiem datiem, dodot iespēju prognozēt, kas notiks nākotnē.

Sistēmas izstrādē svarīgi ir atcerēties par visu ieinteresēto pušu mijiedarbību. Nevaram paļauties uz to, ka izveidojam izcilu sistēmu, ja neiekļaujam ne pacientus, ne zinātniekus, ne industriju. Industrija ir labs un spēcīgs dzinējspēks sistēmas attīstībā un uzturēšanā. Sistēmai, balstoties uz sabiedrības veselību kā galveno pīlāru, ir nepieciešami nodrošināt arī ekosistēmu zinātnisko un industriālo projektu attīstībai. Šāda sinerģija ļaus atnest augļus gan indivīdu, gan industriālā un sabiedriskajā līmenī.

Lai saprastu kāda ir pievienotā vērtība pacientam un citiem veselības aprūpē iesaistītajiem, ko varam sistēmā atrast, ir jāsāk ar komunikāciju. Skatoties uz iepriekšējo pieredzi, piemēram, e-veselības un citu sistēmu izstrādē, tas diemžēl netika ievērots. No paša sākumā ir jāparedz ne tikai pieeja, kas nodrošinātu "neinvazīvu" (palīdz un atvieglo, nevis papildu noslogojumu) integrāciju medicīnas jomas profesionāļu ikdienā, bet arī veikt datu strukturēšanu atbilstoši pasaules standartiem, kā arī iespēju veikt datu izmantojamību, kas piesaistītu industriju un zinātniekus no dažādām pasaules malām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!