Anželika Dobrovoļska: Kā atšķiras pensiju ieguldījumu plāni un kuru izvēlēties – konservatīvo, sabalansēto vai aktīvo
Foto: Shutterstock
Latvijā ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam divreiz gadā ir iespēja izvēlēties un mainīt savu pensiju ieguldījumu plānu jeb veidu, kā pensiju pārvaldnieks var rīkoties ar cilvēka pensijas uzkrājumiem. Kādi pensiju ieguldījumu plāni pieejami Latvijas iedzīvotājiem, kādas ir to galvenās atšķirības un kā izvēlēties sev piemērotāko.

Piemērotākā pensiju ieguldījuma plāna izvēle ir ļoti svarīgs solis, jo gala rezultāts ietekmēs personas pensijas apmēru. Jo aktīvāks ir ieguldījumu plāns un vairāk tiek ieguldīts uzņēmumu akcijās, jo lielāka ir potenciālā peļņa. Taču lielāks iespējamais ienesīgums vienmēr nozīmē arī lielākus riskus. Gados jauniem cilvēkiem nevajadzētu baidīties izvēlēties riskantākus pensiju plānus – laiks ir jūsu sabiedrotais un jūs varat atļauties lielāku risku, lai potenciāli uzkrātu vairāk. Laiks izlīdzina ieguldījuma vērtības svārstības. Savukārt cilvēkiem, kuri ir vecāki par 55 gadiem un ir tuvu pensionēšanās vecumam, nevajadzētu uzņemties pārlieku risku, jo, kad ieguldījumu termiņš ir palicis mazāks par pieciem gadiem – būtiskākais ir saglabāt to, kas jau ir uzkrāts, tāpēc piemērotākā būs konservatīvāka ieguldījumu stratēģija.

Pensiju 2. līmeņa dalībnieki savus pensiju uzkrājumus uztic profesionāliem aktīvu pārvaldniekiem – licencētām ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām. Tās, atbilstoši Latvijas likumiem, iegulda pensiju 2. līmeņa līdzekļus dažādos finanšu instrumentos ar mērķi vairot savu klientu pensiju kapitālu. Pensiju 2. līmeņa aktīvi tiek ieguldīti saskaņā ar izvēlēto ieguldījumu stratēģiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!