Campus  - 333
Foto: LETA
Modrība interneta vidē šobrīd ir kļuvusi svarīgāka nekā jebkad agrāk – laikā, kad bizness strauji kļūst digitāls, paveras arī jaunas iespējas negodīgi noskaņotiem cilvēkiem. Situāciju saasina sabiedrības viedokļu daudzveidība par tēmām, kas saistītas ar globālo pandēmiju. Tikai retais, daudz nedomājot un neiedziļinoties, nav pārpublicējis savu sociālo tīklu profilā kādu sensacionālu ziņu, kas vēlāk izrādījusies nepatiesa. Neiedziļināšanās un paviršība ir arī viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki kļūst par krāpšanas upuriem. Tāpēc modrība šobrīd ir svarīgāka nekā jebkad agrāk.

Krāpšanas paņēmieni internetā kļūst aizvien rafinētāki – nepārtraukti tiek izdomāti aizvien jauni paņēmieni, kā izvilināt no saviem upuriem naudu, personas datus un citu sensitīvu informāciju. Šogad vairākkārt bijām liecinieki rūpīgi pārdomātiem mēģinājumiem negodprātīgos nolūkos pseidoreklāmas kampaņās izmantot TV slavenību sejas. Tas vēl nav viss – decembrī sociālajās platformās strauji izplatījās viltus ziņa, kuras veidošanā neatļauti izmantotas ilggadējas Latvijas radio diktores mākslīgi radīta balss. Tas ir simbolisks brīdinājums, ka turpmāk mums jāiemācās atšķirt uzticamu informāciju no nepatiesas, turklāt tās radīšanā vai izplatīšanā var tikt izmantots mākslīgais intelekts – spēks, kuru pārspēt nav vienkārši.

Pēdējā laikā sociālajos tīklos cirkulē daudz patiesībai neatbilstošas un pat sagrozītas informācijas par globālo pandēmiju un ar to saistītām tēmām. Ir vērts paturēt prātā, ka, spiežot "patīk" un daloties ar šādām ziņām, mēs ne vien palīdzam tās izplatīt, bet arī neviļus iekļaujam viltus un maldinošas ziņas savā sociālo mediju burbulī. Pietiek vienu reizi nospiest "patīk", lai mums tiktu piedāvātas šādas ziņas atkal un atkal.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!