Delfi foto misc. - 77845
Foto: Publicitātes foto

Sadzīves atkritumu apsaimniekošana ir viens no tirgiem, kam Konkurences padome (KP) vairāku gadu garumā ir pievērsusi īpašu uzmanību. 2016. gadā KP veica visaptverošu pētījumu par atkritumu apsaimniekošanu Latvijā, savukārt 2019. gadā KP ierosināja lietu par iespējamu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu SIA "Getliņi Eko" un Rīgas pilsētas pašvaldības darbībās, uzticot atkritumu apsaimniekošanu jaunizveidotajam uzņēmumam AS "Tīrīga" un tādējādi cenšoties Rīgā uz 20 gadu periodu ieviest monopolu atkritumu apsaimniekošanas tirgū. Tā rezultātā būtu iznīcināta līdzšinējā konkurence tirgū, kas pastāvēja starp četriem atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzējiem, kā arī patērētāju iespējas izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu. Lai to nepieļautu, KP pieņēma lēmumu par pagaidu noregulējumu, kura mērķis bija saglabāt konkurences struktūru tirgū, kamēr notiek lietas izmeklēšana. KP gala lēmums par iespējamo pārkāpumu jāpieņem līdz šī gada vasarai.

Lielākoties konkurences problēmas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā Latvijā rodas nepilnīgā regulējuma dēļ. Jau 2016. gadā KP veiktajā tirgus uzraudzībā tika konstatēts, ka pastāv būtiskas barjeras uzņēmumu piekļuvei un darbībai tirgū, kas izriet no normatīvā regulējuma. Likums nosaka, ka Latvijā par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu savā administratīvajā teritorijā ir atbildīgas pašvaldības. Līdz ar to pašvaldībām ir sniegtas iespējas ietekmēt konkurenci tirgū – pat likvidējot to, kur tā iepriekš pastāvējusi.

Pašvaldības var veikt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu patstāvīgi bez iepirkuma procedūras jeb pēc "in-house principa", nodrošinot atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu ar savu kapitālsabiedrību, vai izraudzīties atkritumu apsaimniekotāju konkurences ceļā, rīkojot iepirkumu. Ja pašvaldība izvēlas pakalpojuma sniedzēju iepirkuma procedūras ceļā, tad privātajam uzņēmumam tiek dota iespēja iegūt tiesības sniegt pakalpojumu ar samērīgu termiņu un par konkrētu cenu. Tādējādi konkurences ceļā ir izvēlēts labākais piedāvājums. Taču kā rāda 2020. gada sakumā apkopotie dati1, vairums Latvijas pašvaldību atkritumu apsaimniekošanu uztic savām kapitālsabiedrībām, un pēdējos gados šī tendence ir pieaugoša.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!