Delfi foto misc. - 79002
Foto: Publicitātes foto
Divtūkstošajos gados bija daudz fizisko personu, kuru izdevumi pārsniedza deklarētos ienākumus. Šīs personas tērēja vairāk nekā tām bija līdzekļi, kas varēja liecināt par nedeklarēto ienākumu esamību. Bieži vien izdevumu pārsniegums pār ienākumiem tika pamatots ar “deviņdesmitajos gados Rumbulas vai Čiekurkalna tirgū nopelnīto un uzkrāto naudu”, ar vecmāmiņas atstāto mantojumu skaidrā naudā, ar aizdevumiem no nezināmām personām, dāvinājumiem un tamlīdzīgi.

Pašreiz, spriežot pēc VID kontroles pasākumu statistikas, kas veikti fiziskām personām, VID vairs tik bieži neveic auditus un tematiskās pārbaudes privātpersonām kā iepriekšējos gados. Piemēram, 2015. gadā fiziskajām personām tika veikti 240 nodokļu auditi, savukārt 2019. gadā tie bija 113 auditi, bet 2020. gadā – 44 auditi. Savukārt fiziskajām personām veikto tematisko pārbaužu skaits ir samazinājies no 558 pārbaudēm 2015. gadā līdz 182 pārbaudēm 2019. gadā un 7 pārbaudēm 2020. gadā.

Minētie rādītāji norāda uz vairākām tendencēm. Pirmkārt, uz kopējo fizisko personu nodokļu nomaksas disciplīnas uzlabošanos. Otrkārt, tas saistīts ar to, ka VID aktīvi lieto citus fizisko personu kontroles mehānismus, piemēram, izsūtot rakstiskus aicinājumus skaidrot vai novērst konstatētās neatbilstības deklarētajos ienākumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!