Delfi foto misc. - 79438
Foto: Pixabay
Maijā visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos mēneša vidējās elektroenerģijas cenas pieauga, un sistēmas vidējā cena bija 44,28 EUR/MWh, palielinoties par 17% pret aprīli. Latvijas un Igaunijas tirdzniecības apgabalos mēneša vidējā elektroenerģijas cena vienoti bija 48,42 EUR/MWh un pieauga par 11%, salīdzinot ar aprīli. Savukārt Lietuvā elektroenerģijas cena kāpa par 13% un bija 50,35 EUR/MWh. Baltijā ikstundu cenu amplitūda svārstījās no 0,17 EUR/MWh līdz 144,65 EUR/MW.

Laikapstākļi maija sākumā bija vēsi, tomēr gaisa temperatūra mēneša vidū nedaudz palielinājās. Tas atstāja ietekmi uz "Nord Pool" reģiona kopējo pieprasījumu, kas bija par 4% lielāks nekā 2020. gada maijā. Lai gan šomēnes laikapstākļi bija nokrišņiem bagātāki, ūdens rezervuāru aizpildījums Ziemeļvalstīs bija tikai par 2% virs normas līmeņa. Hidroizstrāde samazinājās par 1%, salīdzinot ar aprīli.

Svarīgs elektroenerģijas cenu ietekmējošs faktors maijā bija vēja staciju izstrādes apjoma kritums par 34%, salīdzinot ar mēnesi iepriekš, un par 6%, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju. Turklāt maijā Ziemeļvalstīs aktīvi norit atomelektrostaciju ikgadējā apkopes darbu sezona, kas mazināja atomelektrostaciju izstrādi. Ciešas tirgus integrācijas apstākļos Baltijas elektroenerģijas cenu dinamiku ietekmē arī cenu līmenis kaimiņvalstīs. Enerģijas plūsmas no Somijas bija par 14% zemākas, tajā pašā laikā plūsmas no Krievijas pieauga par 49%, bet enerģijas plūsmas no Zviedrijas SE4 apgabala saglabājās aprīļa līmenī, un maijā ietekmēja Lietuvas tirdzniecības apgabala cenu, kas bija augstākā starp Baltijas valstīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!