Delfi foto misc. - 79611
Foto: LETA
Mājokļa iegāde vairumam Latvijas ģimeņu ir ļoti atbildīgs lēmums. Tas prasa gan rūpīgu ilgtermiņa vajadzību, gan iespēju izvērtēšanu. Cik liels mājoklis nepieciešams, kur tam vajadzētu atrasties, kādai infrastruktūrai jābūt tuvākajā apkārtnē un cik par to visu pircējs var atļauties maksāt? Turklāt maksātspēja jāskatās ļoti ilgā perspektīvā. Tā kā hipotekārā kredīta vidējais termiņš ir mazliet zem 30 gadiem, jābūt puslīdz drošam, ka izdosies nopelnīt aizdevējam apsolīto ikmēneša maksājumu arī pēc pāris desmitgadēm.

Raudzīšanās tālā nākotnē jau tā ir nervoza padarīšana, kas var atbaidīt no pirkuma veikšanas, un tai vēl pievienojas sarunas ar banku. Diemžēl tūkstošiem kredīta pieteicēju Latvijā saņēmuši tādu piedāvājumu, ka nolaižas rokas. 20 vai 30 gadu laikā jāpārmaksā desmitiem tūkstoši eiro.

Lai saprastu situācijas nopietnību, atliek paskatīties uz eirozonas valstu hipotekāro kredītu procentu likmju līknēm. Kopš 2015. gada Latvijā ir pārliecinoši augstākā vidējā likme visā ziemeļaustrumu reģionā. Neizdevīgākus piedāvājumus saviem klientiem piedāvā vien Grieķijas, Īrijas un dažkārt arī Maltas bankas. Mūsu reģionā ar Latvijas banku piedāvājumu, kas nu jau gadus piecus svārstās 2,4-3% plus "Euribor" robežās atsevišķos mēnešus «sacentusies» vien Igaunija. Daudzās citās Eiropas Savienības vienoto valūtu izmantojošajās zemēs procentu likme ir krietni zemāka. Austrijā, Vācijā, Francijā, Portugālē, Slovākijā un Luksemburgā tā piecus gadus nav pārsniegusi 2% robežu. Līdz ar to eirozonas vidējais rādītājs no 2% 2016.gada vasarā ir nokrities uz 1,3% šobrīd, kamēr Latvijā joprojām maksājam vismaz 2,4%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!