Voldemārs Strupka: Augusts finanšu tirgos – ekonomika palēninās ASV un Ķīnā, bet Eiropā uzrāda spēcīgu sniegumu
Foto: Publicitātes foto

Augustā finanšu tirgos ievērojami saruka Ķīnas ražošanas aktivitāte un ASV uzņēmējdarbība turpināja palēnināties, bet Eiropā tirgus situācija – iepriecinošāka. Augustā Kanzassitijas Federālo rezervju bankas rīkotajā "Jackson Hole" simpozijā, kur pulcējas centrālie baņķieri, ekonomisti, akadēmiķi un finanšu tirgus dalībnieki, lai apspriestu galvenos ilgtermiņa politikas jautājumus, kas saistīti ar monetāro politiku un finanšu regulējumu, Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs (Fed) Džeroms Pauels paziņoja par gatavību šogad sākt samazināt aktīvu atpirkšanas apjomu. Pauela kungs neaizmirsa arī "apdrošināties" ar atrunām par nepieciešamo ekonomikas attīstības tempu, darba tirgus dinamiku un inflācijas rādītājiem, neakcentējot procentu likmju paaugstināšanas laikus. Akciju tirgus "sadzirdēja" tikai vienu vēstījumu – tuvākajā laikā likmju paaugstināšana nenotiks, tāpēc Amerikas indeksi piedzīvoja strauju izaugsmi un augusta pēdējās dienās uzstādīja jaunus visu laiku rekordus, tādejādi atzīmējot septīto pieauguma mēnesi pēc kārtas.

Pirmo reizi gandrīz 18 mēnešu laikā saruka Ķīnas ražošanas aktivitāte, ko ietekmēja jaunākie Covid-19 uzliesmojumi un ierobežojumi, kā arī augstās izejvielu cenas un piegādes ķēdes vājās vietas. "Caixin" ražošanas iepirkumu vadītāju indekss augustā bija 49.2 punkti, salīdzinot ar 50.3 jūlijā, zem atzīmes, kas atdala augšanu un kontrakciju. Ierobežojumi lielā mērā ietekmēja pakalpojumu sfēru – oficiāls ne-ražošanas PMI samazinājās līdz 47.5 punktiem, salīdzinot ar 53.3 jūlijā. Ražošana saruka arī Vjetnamā, Indonēzijā un Malaizijā, bet Japānā un Dienvidkorejā bija vērojama lēna paplašināšanās.

Uzņēmējdarbības aktivitāte ASV turpināja palēnināties trešo mēnesi pēc kārtas, ko ietekmēja joprojām pastāvošās problēmas piegādē un jaudas ierobežojumi – "IHS Markit flash US Composite PMI Output Index", kas seko līdzi ražošanas un pakalpojumu nozarēm, samazinājās līdz 55.4 punktiem, salīdzinot ar 59.9 punktiem jūlijā. ASV patērētāju uzticību negatīvi ietekmēja strauji augošie Covid-19 saslimstības rādītāji un augstākas inflācijas gaidas – CB patērētāju uzticības indekss augustā samazinājās līdz 113.8 no 125.1 jūlijā, kas ir zemākais rādītājs kopš februāra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!