Delfi foto misc. - 72251
Foto: Publicitātes foto
Covid-19 saslimstības rādītāji ir sasnieguši augstāko punktu kopš pandēmijas sākuma. Nevienam nav šaubu, ka ir pienācis pēdējais brīdis pieņemt stingrākus mērus, lai mazinātu straujo saslimstības pieaugumu. Tajā pašā laikā ierobežojumiem ir jābūt gana stingriem un samērīgiem, lai tos būtu iespējams īstenot noteiktos termiņos. Taču šobrīd jaunie ierobežojumi rada vairāk neizpratni, nekā problēmas risinājumu. Valdības komunikācija ir haotiska, katra valsts pārvaldes institūcija sniedz atšķirīgu skaidrojumu (ja vispār sniedz atbildes), bet uzdotie laika termiņi noteikumu ieviešanai, ir nesamērīgi un daudzviet pat neīstenojami.

Par obligāto vakcināciju runā tikai publiskajā valsts pārvaldē, bet neviens neatļaujas pateikt, ka "brīvprātīgi obligātā" vakcinācija šobrīd ir noteikta arī privātajā sektorā visiem tiem, kas sniedz pakalpojumus klientiem. Tas rada neizpratni sabiedrībā un mulsina nodarbinātos. Turklāt termiņi, kas nosaka "brīvprātīgi obligāto" vakcināciju faktiski mēneša laikā, ir nesamērīgi un pat neiespējami īstenojami. Jāuzsver, ka sadarbspējīgu sertifikātu ir iespējams saņemt tikai 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas. Tas nozīmē, ka sertifikātu, kas apliecina vakcināciju, ir iespējams saņemt ne ātrāk kā pēc norādītā mēneša. Savukārt līdz sadarbspējīga sertifikāta iegūšanai, nodarbinātajiem darba veikšanai, ir jāuzrāda negatīvs laboratorijā veikts tests, šeit gan jāuzsver, ka ne visur Latvijas reģionos ir iespējams salīdzinoši ātri veikt laboratorijas testu, lai nodarbinātie varētu turpināt darba gaitas, pat tad, ja to ļoti vēlas. Turklāt valdības noteiktā "darbam derīgā" laboratorijas testa cena ir visaugstākā no visiem pieejamajiem testiem, ar ko var noteikt inficēšanās iespējamību. Daļai nodarbināto testēšanas izmaksas ir neadekvātas, lai turpinātu darba gaitas. Valdībai būtu jānāk pretī un jāsniedz iespējas nodarbinātajiem izmantot tos testus, kas iedzīvotājiem būtu pieejamāki un cenas ziņā lētāki.

Jaunie Ministru kabineta noteikumi faktiski paredz nodarbināto "brīvprātīgi obligāto" piespiedu vakcināciju ne tikai publiskā sektorā, bet arī privātā sektorā. Uzņēmumiem, kas vēlas turpināt darbu, ir jānodrošina darbinieku vakcinācija ļoti straujā tempā un nesamērīgi īsā laika periodā, pretējā gadījumā faktiski liedzot iedzīvotājiem turpināt darbu un, iespējams, pat dzenot uzņēmējus dīkstāvē. Šobrīd vakcinācijas veicināšana kā papildus slogs ir uzlikts tieši uz nodarbināto un uzņēmēju pleciem. Uzskatu, ka tā drīzāk ir valdības un atbildīgo institūciju atbildība, galu galā, Vakcinācijas biroja (!) tiešs uzdevums – veicināt vakcinācijas tempus un aptveri, lai maksimāli samazinātu Covid-19 izplatības riskus sabiedrībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!