Delfi foto misc. - 75792
Foto: LETA
Šī gada trešajā kvartālā pasaulē bija par 87% vairāk IPO (sākotnējo publisko piedāvājumu) darījumu nekā iepriekšējā gada salīdzināmā periodā, bet piesaistītais investīciju apjoms gandrīz dubultojās, pieaugot par 99%. Tas, tāpat kā otrais ceturksnis, ir bijis aktīvākais trešais kvartāls IPO darījumu jomā pēdējo divdesmit gadu laikā, bet šī gada trīs ceturkšņu rezultāts jau apsteidz visa 2020. gada darījumu skaitu un ieņēmumu apjomu – šogad trīs ceturkšņos pasaulē ir notikuši jau 1635 IPO darījumi, kamēr pērn tikai 1363 visā gadā, bet darījumu ieņēmumi šogad līdz trešā kvartāla beigām bija jau 330,7 miljardi ASV dolāru, pretēji 268 miljardiem pērn visa gada laikā.

Šie rezultāti atspoguļo gan lielo pieejamo līdzekļu apjomu investīciju darījumiem tirgū, gan ieguldītāju ticību ekonomikas atjaunošanās spējai pēc Covid-19 pandēmijas, jo jāņem vērā, ka IPO darījumi tiek veikti ar skatu nākotnē, proti, cik lielā mērā konkrētais uzņēmums sasniegs un pārsniegs savu darbības potenciālu. Investīciju tirgū šobrīd valda uzskats, ka IPO darījumiem īstais laiks ir tagad un uzņēmumiem, kas domā par sava kapitāla sākotnējo piedāvājumu, jāgatavojas startēt maksimāli elastīgi un ātri. Redzam, ka arī Latvijā vairāki uzņēmumi šobrīd jau plāno un īsteno savus IPO darījumus, izmantojot labvēlīgo tirgus situāciju.

Populārākā birža IPO darījumiem šogad līdz septembra beigām ir bijusi "Nasdaq" birža ASV, kurā notikuši 236 darījumi, proti, vidēji vairāk kā viens IPO darījums katrā darba dienā. "Nasdaq" seko Šanhajas birža ar 199 darījumiem līdz trešā kvartāla beigām, bet trešā ir Ķīnas Šeņdžeņas birža ar 172 darījumiem. Pēc ieņēmumiem lielākā birža tāpat ir "Nasdaq" ar piesaistītiem 68 miljardiem ASV dolāru, kurai seko Ņujorkas NYSE birža ar 48 miljardiem, atstājot aiz sevis Šanhajas biržu ar tās 40 miljardiem ASV dolāru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!