Delfi foto misc. - 79455
Foto: Pixabay
2021. gada pirmajā pusgadā lielākajā daļā Eiropas valstu elektroenerģijas cenas ir augstākās pēdējos desmit gados. Latvijā pirmajā pusgadā tās bija gandrīz divas reizes jeb par 91% lielākas nekā attiecīgajā periodā pērn. Šis fakts ir būtiski ietekmējis energokompāniju un investoru finansiālo skatījumu uz enerģētikas nozares nākotni. Un, lai arī šogad daudzviet AER izstrāde bija zemāka, augstie cenu rekordi straujāk veicina pārorientēšanos uz atjaunīgo energoresursu attīstīšanu uzņēmumu ražošanas portfeļos, lai saviem elektroenerģijas lietotājiem samazinātu cenas.

Šis laiks ir pagrieziena punkts Eiropas zaļā kursa virzienā, kurā daudz ātrāk attīstīsies atjaunīgo energoresursu saules un vēja parku projekti. Rūpniecības nozaru aktivitāte sasniegusi pirmskrīzes līmeni un veicinājusi energoproduktu pieprasījuma kāpumu ar augšupvērstu cenu tendenci globālajos tirgos.

Eiropas valstu energokompānijas pārskata savu ražošanas portfeļu struktūru, lai samazinātu fosilo energoresursu izmantošanu ražotnēs. To papildus veicina augstās ogļu, dabasgāzes un oglekļa emisijas kvotu cenas. Pirmajā pusgadā dabasgāzes cenas bija gandrīz trīs reizes augstākas nekā 2020. gada pirmajā pusgadā, savukārt oglekļa emisijas kvotu vidējā cena pieauga par 91%. Ogļu cenu pieaugums sasniedza 64 %. Pieprasījuma kāpums un arī Eiropas zaļā kursa politika un ambiciozie klimata mērķi ietekmējuši CO2 emisijas kvotu cenu, kas jūnija beigās pārsniedza jau 56 EUR/t.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!