Rolands Zauls: Ieguldījumu ceļa karte jeb ar ko rēķināties investoriem 2022. gadā
Foto: Publicitātes foto
Pērnais gads finanšu tirgiem ir bijis labvēlīgs, vairumā gadījumu pat izcils. Tā, piemēram, saskaņā ar "Bloomberg" datiem Tallinas fondu biržas rezultāti ir starp pasaulē labākajiem ar 49% ienesīgumu. "Eurostoxx 50" rādītājs ir palielinājies par 21%, salīdzinot ar gada sākumu, un "US SP 500" ir palielinājies par teju 38%. Āzijai un attīstības tirgiem gads ir bijis grūtāks – tiem vērojams pieaugums par mazāk nekā 5%, taču arī šeit ir savi veiksmes stāsti.

Uz šīs ieguldījumu ballītes fona gan der atcerēties, ka aizvien vēl dzīvojam Covid-19 pandēmijā – ekonomikā aizvien vēl pastāv daudzi ierobežojumi, un apvienojumā ar ģeopolitisko spriedzi Ukrainā un Baltkrievijā, pasaule šobrīd nepiedzīvo pašus mierīgākos laikus. Turklāt pēdējo mēnešu laikā inflācija ir sākusi radīt lielas bažas uzņēmumiem, centrālajām bankām, investoriem un iedzīvotājiem kopumā. Dzīve kļūst dārgāka un sarežģītāka, ir jādomā un jāplāno vairāk nekā iepriekš. Tas viss arī attiecas uz ieguldījumiem.

Straujā inflācija, centrālo banku stingrākas monetārās politikas, augstas aktīvu cenas un Covid-19 neatkāpšanās investoriem rada bažas. Arī ieguldīšanas psiholoģiskos aspektus nevar novērtēt par zemu. Lieliskie rezultāti ilgtermiņa finanšu tirgos klusi, bet mērķtiecīgi iemidzina investoru modrību. Ņemot vērā Igaunijas veiksmes stāstus Baltijas fondu biržā, jauni sākotnējie publiskie piedāvājumi tiek iegādāti kā garantēti ienākumi; mediji ir pārpilni ar spožiem virsrakstiem par kārtējo ātro peļņu, un 10 līdz 20 procentu gada ienesīgums tiek uzskatīts par pieticīgu. Šajos apstākļos pieredzējušākie investori klusām pametīs ballīti, lai nepaliktu kā pēdējie, kam jāmazgā trauki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!