MISC 2.0 - 11423
Foto: Publicitātes foto
Ieilgusī cīņa ar Covid-19 pandēmiju piespiedusi veikt korekcijas nevienā vien dzīves jomā, tostarp ikdienas darbu organizēšanā uzņēmumos un institūcijās. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām darba devējam šobrīd ir jāpārliecinās par faktu, ka darbinieki ir vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, pieprasot uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu. Kas ir būtiskākās darba devēju kļūdas, pildot noteiktās prasības un veicot personas un veselības datu apstrādi?

Vispirms jāteic, ka veicot jebkāda veida personas un veselības datu apstrādi, piemēram, apstrādājot vakcinācijas sertifikātu un izpildot normatīvajos aktos noteiktās prasības, ir jānodrošina tā atbilstība datu aizsardzības prasībām. Tiesa, praksē atsevišķi darba devēji normatīvajos aktos noteikto prasību pārbaudīt attiecīgā sertifikāta esamību pārprot un, nolūkā atvieglot šo pārbaudes procesu un padarīt to ātrāku, veic sertifikātu kopiju iegūšanu un glabāšanu turpmākai izmantošanai.

Šāda veida rīcība nav atbilstoša datu aizsardzības prasībām, jo tiek iegūts lielāks datu apjoms, nekā ir nepieciešams mērķa sasniegšanai – pārliecināties, ka darbiniekam (amatpersonai) ir derīgs attiecīgais sertifikāts. Darba devējs paveikt nepieciešamo var darbiniekam pirmreizēji lūdzot uzrādīt pilno vakcinācijas sertifikātu. Tādējādi nav nepieciešams iegūt un glabāt vakcinācijas sertifikāta kopiju. Par efektīvāko un objektīvāko veidu, kā pēc pirmreizējās uzrādīšanas turpmāk pārbaudīt darbinieka attiecīgā sertifikāta derīgumu, ir uzskatāma sertifikātu QR kodu skenēšana. Tas arī nodrošina, ka personas datu apstrāde tiek veikta pēc iespējas mazākā apjomā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!