Juris Grišins, Capitalia vadītājs
Foto: Publicitātes foto
Pēdējā laikā pasaulē ir aktualizējusies jauna ekonomiskā galvassāpe – inflācija. Latvijā pagājušā gada decembrī inflācija sasniedza rekordaugstu 7,9% līmeni. Šads inflācijas kāpums ir sekas gan lielajam naudas apmēram, kas ir iepludināts ekonomikā, lai cīnītos ar pandēmijas ietekmi, gan globālo piegādes ķēžu traucējumiem. Apstākļos, kad nauda tik strauji zaudē savu vērtību, svarīgi ir veikt darbības, lai ienākumi no ieguldījumiem pieaug vismaz inflācijas apmērā.

Ārvalstīs pastāv tādi finanšu instrumenti, kuru ienesīgums ir tieši saistīts ar inflāciju, proti inflācijas apmēram piesaistītas obligācijas (inflation linked bonds). Diemžēl šobrīd tie nodrošina inflācijai piesaistītu, bet zemu atdevi. Tā, iegādājoties Francijas valdības inflācijai piesaistītas obligācijas, investors var rēķināties, ka saņems gada atdevi, kas ir apmēram par 1,5% zemāka par inflāciju. Tāpat individuālu ārvalstu obligāciju iegāde no Baltijas valstīm ir tehniski grūta. Rezultātā, ja investors vēlas nodrošināt ienesīgumu, kas ir augstāks par inflāciju, ir jāuzņemas papildu risks, iegādājoties citus aktīvus, kā, piemēram, nekustamo īpašumu, akcijas, zeltu un citus.

Nekustamā īpašuma iegāde, piemēram, īres dzīvokļa, kā uzkrājuma veids ir ļoti populārs tieši Baltijas valstu investoru vidū. To var saprast, jo nekustamais īpašums ir sataustāms un saprotams, un emocionāli ļoti komfortabls. Arī aprēķinu ziņā uz papīra šķiet, ka dzīvokļa īre var nodrošināt labu atdevi, un īpašumam var arī pieaugt vērtība. Līdz šim īres cenas varēja salīdzinoši viegli kāpināt līdz ar inflāciju. Tomēr bieži vien investori aprēķinos neņem vērā tādas izmaksas kā savu laiku darbam ar īrnieku un īpašuma pārvaldi, apdrošināšanu, nodokļus, īpašuma dīkstāvi un nolietošanos, kas noved pie regulāras vajadzības veikt papildu ieguldījumus. Tāpēc bieži vien, ierēķinot visus šos faktorus, īres dzīvokļa atdeve nav gan 7-8% gadā, kā var šķist sākotnēji, bet gan 3-4% gadā. Īres nekustamā īpašuma investīcijas var nodrošināt augstāku atdevi līdz ar lielāku apjomu. Piemēram, ja jūsu īpašumā ir pieci dzīvokļi vienā ēkā, tad tādējādi varat nozīmīgi samazināt administratīvās izmaksas šo īpašumu pārvaldīšanai. Alternatīva savu īres dzīvokļu pirkumam ir ieguldīt biržā tirgotos nekustamā īpašuma fondos, piemēram, Eften Real Estate un Baltic Horizon. Šādi ieguldījumi gan var nodrošināt augstāku sagaidāmo atdevi, gan likviditāti, kas izriet no iespējas pārdot savu investīciju fondu biržā. Ja šādi nekustamā īpašuma fondi spēs indeksēt savus nomas ieņēmumus vismaz par inflācijas apmēru, tie var audzēt savu vērtību arī augošu procentu likmju vidē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!