Inna Šteinbuka: Kāpēc pieaug inflācija un vai to samazināt ir mūsu spēkos
Foto: LETA

Inflācija ir kļuvusi par vērā ņemamu globālu problēmu visā pasaulē. Ar to saskaras ASV, Eiropa un daudzas citas valstis, un, likumsakarīgi, inflācija rada bažas un spriedzi arī Latvijā. Par to pēdējās nedēļās daudz ziņojuši arī mediji, tostarp "TV 3" raidījums "Nekā personīga" šā gada 13.februārī, skaidrojot cenu kāpuma dažādos iemeslus. Ņemot vērā, ka inflācijas veidošanās ir sarežģīts ekonomisks process, kurā būtiski izprast daudzveidīgos ietekmes faktorus plašākā kontekstā, vēlos precizēt manu sižetā izskanējušo viedokli.

Diemžēl pagaidām nav pārliecības, ka tuvākajā laikā inflācijas lēcienam varētu būt tendence samazināties, jo inflācijas dzinulis ir globālie procesi – augošās energoresursu, īpaši dabasgāzes cenu kāpums, degvielas, izejvielu sadārdzinājums u.c. faktori.

Inflācijas apmērs Latvijā šobrīd ir trešais lielākais Eiropas Savienībā, lai gan pagaidām tas ir zemāks par Lietuvu un Igauniju. Būtisku daļu inflācijas pienesumā, tāpat kā citās valstīs, var skaidrot ar enerģijas tarifu, degvielas un gāzes cenu kāpumu. Pašlaik šis faktors izraisa kopējo cenu līmeņa kāpumu visās ar augstu enerģijas patēriņu saistītās nozarēs, t.sk. pārtikas, būvmateriālu, stiklašķiedras ražošanā u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!