Karīna Viskuba: Laikapstākļi pozitīvi ietekmē elektroenerģijas cenu
Foto: Pixabay
Janvārī "Nord Pool" sistēmas cena kritās par 37% līdz 93,25 EUR/MWh, elektroenerģijas cenas samazinājās arī visos Baltijas tirdzniecības apgabalos. Aizvadītajā mēnesī visaugstākā cena Baltijas reģionā bija Lietuvā — 145,87 EUR/MWh, kas bija par 31 % mazāka nekā decembrī. Arī Latvijā mēneša vidējā cena kritās par 31 % līdz 143,81 EUR/MWh. Igaunijā elektroenerģijas cena bija par 30 % zemāka, salīdzinot ar decembri, 141,74 EUR/MWh. Baltijā decembrī ikstundu cenu amplitūda svārstījās no 8,89 EUR/MWh līdz 349,97 EUR/MW.

Janvārī viens no būtiskiem faktoriem, kas noteica elektroenerģijas cenu, bija laikapstākļi. Mērenāku gaisa temperatūru dēļ Nord Pool reģionā par 7 % samazinājās elektroenerģijas pieprasījums, salīdzinot ar 2021. gada janvāri, kā arī tas bija par 4 % zemāks nekā decembrī. Tajā pašā laikā elektroenerģijas izstrāde bija par 2 % zemāka nekā decembrī un par 3 % zemāka nekā 2021. gada janvārī.

Aizvadītajā mēnesī Nord Pool sistēmas cenas samazinājumu galvenokārt veicināja par 39 % pieaugusī vēja staciju izstrāde, tai janvāra otrajā pusē Ziemeļvalstīs sasniedzot rekordlielu dienas kopējo izstrādi — 491,1 GWh. Elektroenerģijas cenu samazinājumu ietekmēja arī dabasgāzes cenu kritums par 27 %, salīdzinot ar decembri. Aizvadītajā mēnesī Ziemeļvalstīs hidrorezervuāru aizpildījuma līmenis palika nemainīgs, salīdzinot ar decembri, tomēr saglabājās par 11 % zem normas līmeņa. Janvārī ietekmi uz Baltijas valstu elektroenerģijas cenām atstāja arī par 42 % lielākas enerģijas plūsmas no Somijas, par 29 % lielākas plūsmas no Zviedrijas SE4 tirdzniecības apgabala, tikmēr no Krievijas kritās par 58 %, salīdzinot ar decembri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!