Laura Orleāne: Cenu līmenis kāpj nenogurdams
Foto: Publicitātes foto
Šī gada jūlijā patēriņa cenu līmenis pieauga par 21.5%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Bet mēneša griezumā reģistrēts pieaugums 2.2% apmērā. Pakalpojumu cenas, salīdzinot ar pagājušo gadu, jūlijā pieauga par 9%, bet preču cenas par 26%. Būtiskākie inflācijas virzītāji jūlijā saglabājās nemainīgi – pārtikas cenas un ar mājokli un transportu saistītās cenas. Ņemot vērā vēl gaidāmos komunālo pakalpojumu tarifu kāpumus, tad inflācijas pīķis vēl ir priekšā.

Ar mājokli saistītās preču un pakalpojumu cenas pagājušajā mēnesī veidoja vairāk kā trešdaļu no inflācijas, gada griezumā reģistrējot pieaugumu 50.7% apmērā. Zīmīgākais sadaļas virzītājs bija Latvijas Gāzes tarifa kāpums. Gāzes cena mājsaimniecībām pieauga vidēji par 58% mēneša griezumā un 151%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Jūlija rēķini pārsteigumā iesaukties lika daudziem. Diemžēl uzlabojumus tik drīz neredzēsim.

Dabasgāzes cena pagājušajā mēnesī Eiropas biržā sasniegusi visu laiku augstāko līmeni. Dabasgāzes cauruļvadu remontdarbu sezona un zemāks piegādes līmenis no Krievijas veicinājis straujo cenas augšupeju. Neskaidrība par nākotnes piegāžu apjomu saglabājas augsta, kas palielina gāzes trūkuma riskus un liek runām par gaidāmo recesiju izskanēt arvien skaļāk. Tā rezultātā Eiropas ražotāji arvien nopietnāk gatavojas augstiem rēķiniem un iespējamajām gāzes kvotām. Saspringtā situācija rosinājusi Eiropas Savienību aktīvāk domāt par gāzes taupīšanas iespējām pirms nākama gada ziemas. Līdz 1. novembrim visām krātuvēm jābūt piepildītām 80% apmērā. Šobrīd vidējais piepildījums Eiropā sasniedzis 71%, bet Latvijā piepildīti 53.3% no Inčukalna dabasgāzes krātuves apjomiem. Eiropas Savienības dalībvalstis vienojušās arī brīvprātīgā kārtā samazināt dabasgāzes patēriņu par 15%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!