Mārtiņš Āboliņš: Straujais cenu kāpums radīs spiedienu celt algas
Foto: Publicitātes foto
Straujais inflācijas lēciens šogad pagaidām nav ienesis būtiskas izmaiņas Latvijas darba tirgū, un šī gada pirmajā pusē darba samaksas pieaugums ir saglabājies iepriekšējo gadu līmenī.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, šī gada otrajā ceturksnī vidējā darba samaksa Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieauga par 8,3 % un sasniedza 1362 eiro pirms nodokļu nomaksas. Pēdējos 10 gados inflācija Latvijā nav bijis nozīmīgs faktors algu pieaugumā un algu kāpums pēdējos 6-7 gados ir svārstījies 6-9 % robežās, neatkarīgi no inflācijas līmeņa. Pagaidām šī tendence turpinās, tomēr inflācija Latvijā pēdējos 10 gados nav būtiski pārsniegusi 3 % un regulāri bijusi tuvu nullei. Šobrīd inflācija Latvijā ir sasniegusi jau 20 % un Latvijā pirmo reizi kopš 2009. gada ir samazinājusies vidējās algas pirktspēja.

Šobrīd nenoteiktība ekonomikā, ko izraisījis Krievijas iebrukums Ukrainā un enerģētikas krīze Eiropā, kā arī zināms šoks no negaidītā cenu kāpuma pēdējos sešos mēnešos, ierobežo algu kāpumu Latvijā. Tomēr situācija ekonomikā joprojām ir pietiekami pozitīva, reģistrētais bezdarbs ir noslīdējis līdz 6 % un, ja vien ekonomikā ziemas laikā nenonāk dziļā recesijā, tad straujais cenu kāpums radīs spiedienu celt algas. Šis spiediens pagaidām izteiktāks varētu būt sabiedriskajā sektorā, kur vidējā alga otrajā ceturksnī pieauga par 7 % salīdzinājumā ar 9 % privātajā sektorā, un kur ir lielāks arodbiedrību īpatsvars. Rietumeiropas valstīs visaktīvāk algu palielināšanu pieprasa sabiedriskā sektora darbinieki, un arī Latvijā skolotāji draud ar streikiem. Ir skaidrs, ka nākamā gada valsts budžetā būs liels spiediens uz darba algām arī citās nozarēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!