MISC 2.0 - 16349
Foto: Publicitātes foto
Ģeopolitiskā krīze ir svarīga daļa no kopējā krīžu vienādojuma. Tai, "uz ātru roku", es varu pievienot arī sociālo krīzi, kuru var uzskatīt par vispasaules krīzi un kura notiek jau gadu desmitus, parāda krīzi daudzās vadošās ekonomikās un pasaules ekonomikā kopumā, klimata pārmaiņas, kā arī migrācijas un demogrāfijas momentus. Visas šīs krīzes kopā un atsevišķi noved pie izmaiņām un problēmām globālajā tirdzniecībā, valstu savstarpējās attiecībās un norēķinos, starptautisko institūciju darbībā, kā arī sociālās un valsts pārvaldes struktūrās, kas attiecīgi ietekmē finanšu tirgu un uzņēmējdarbību.

Pasaules ekonomika un finanšu tirgi cieš no izmaiņām "globālā ekonomikas formulā", kura vēl pavisam nesen izskatījās šādi: (Ķīnas un Āzijas darbaspēks un loģistikas infrastruktūra) + (izejvielas no Krievijas / Brazīlijas / Kazahstānas utt.) + (Rietumu institūcijas, biznesa prakses un kapitāls) = preces un pakalpojumi.

Šī formula bija ļoti efektīva un strādāja vairāk nekā 30 gadus, taču Covid-19 pandēmija un karš Ukrainā parādīja, cik patiesībā tā ir trausla. Pasaule tam nebija gatava. Ķēdes tika pārrautas, kas rezultējās un vēl vairāk rezultēsies "darbību dublēšanā" vai risku hedžēšanā, tas ir, izejvielu pirkšanā no citiem piegādātājiem, kurus vēl būs nepieciešams atrast; ražošanas pārcelšanu no nosacītās Ķīnas uz nosacīto Slovēniju, kur vēl jāuzbūvē fabrikas; jaunās infrastruktūras uzbūvi utt. Kas šajā aspektā ir vēl sliktāk? Tas viss tiek darīts ļoti nestabilā un mainīgā pasaulē. Protams, pēc savas būtības, visas šīs darbības ir inflacionāras.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!