Foto: Unsplash

Uzņēmuma iegāde vai reorganizācija vienmēr ir komplicēts darījums, un, jo īpaši, ja tā sastāvā ir nekustamais īpašums. Iegādājoties šādu uzņēmumu, nereti ir jārisina vairāki problēmjautājumi, piemēram, nodošana ekspluatācijā, reģistrācija zemesgrāmatā, nekustamā īpašuma reģistrācija Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Vienojoties par uzņēmuma iegādes cenu, jāņem vērā, ka šādi apstākļi var radīt turpmākas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanas sekas, tāpēc ir jānovērtē iespējamie PVN riski vai potenciālie nākotnes izdevumi, kas saistīti ar PVN normu ievērošanu. Ir vairākas PVN likuma normas, kas paredz īpašus nosacījumus PVN piemērošanā darījumos ar nekustamajiem īpašumiem.

Būvējot, restaurējot vai iegādājoties nekustamo īpašumu, kā arī nopērkot apbūves zemi, rodas priekšnodoklis, ko nodokļu maksātājam ir tiesības atskaitīt tādā apmērā, kādā nekustamo īpašumu paredzēts izmantot ar PVN apliekamiem darījumiem. PVN likums paredz desmit gadu atskaitītā priekšnodokļa korekcijas pienākumu gadījumos, kad tiek iegādāts, būvēts, pārbūvēts, atjaunots vai restaurēts nekustamais īpašums (bet ne vienkārši remontēts), proti, desmit gadu garumā jāseko līdzi vai daļa no iepriekš atskaitītā priekšnodokļa tomēr nav jāatmaksā valsts budžetā. Turklāt ekspluatācijā nodotais nekustamais īpašums ir jāreģistrē VID, iesniedzot speciālu tam paredzētu PVN deklarācijas pielikumu.

Turpmākos deviņus gadus uzņēmumam jāturpina reizi gadā sniegt šīs deklarācijas pielikuma sadaļa, norādot nekustamā īpašuma izmantošanas proporciju ar saimnieciskajai darbībai un darbībai, kurai nav saimnieciskās darbības raksturs, ka arī PVN apliekamiem un neapliekamiem darījumiem. Ja nepieciešams, jāveic atskaitītā priekšnodokļa korekcija. Šo likuma normu svarīgi atcerēties uzņēmumiem, kas nekustamo īpašumu izmanto ne tikai PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai, bet, piemēram, izīrē šo nekustamo īpašumu vai tā daļu iedzīvotājiem kā dzīvojamās telpas, kas ir ar PVN neapliekams darījums, vai arī nekustamais īpašums daļēji tiek izmantots arī mērķiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!