MISC 2.0 - 18284
Foto: Publicitātes foto
Varam droši teikt, ka pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO (Initial Public Offering) tirgus pirmajā gada ceturksnī pēc ziemas miega nav modies. Šī gada pirmajos trīs mēnešos tika reģistrēti 299 IPO darījumi, kas ir par 8% mazāk nekā pagājušā gada pirmajā ceturksnī, bet piesaistīto investīciju apjoms ir krities līdz 21,5 miljardiem ASV dolāru, kas ir pat par 61% mazāk kā 2022. gada pirmajos trīs mēnešos.

Turklāt jāņem vērā, ka šis salīdzināmais periods, proti, pērnā gada pirmais ceturksnis, jau pats par sevi netika uzskatīts par veiksmīgu vai aktīvu.

Tam ir skaidrs iemesls – kapitāla tirgos pieaug procentu likmes un attiecīgi – finansējums kļūst arvien dārgāks, bet inflācija apdraud dažādu sektoru izaugsmes potenciālu. Turklāt vēl nesenā atsevišķu banku krīze gan ASV, gan Eiropā satrauc investorus. Arī kriptovalūtu tirgus nestabilitāte un atsevišķi lielo spēlētāju bankroti nāk par sliktu IPO tirgum – tam nav tiešas saistības, taču arī šis apstāklis samazina brīva finansējuma pieejamību un investoru riska apetīti. Kopumā šobrīd meklē drošu patvērumu saviem ieguldījumiem, nevis cer uz strauju attīstību IPO tirgos.

Jāatzīmē, ka pēdējā laikā par vadošo nozari IPO darījumos kļuvusi enerģētika, kas līderpozīcijās nomainījusi tehnoloģiju jomu. Proti, šī gada pirmajā ceturksnī enerģētikas uzņēmumi IPO darījumos piesaistījuši 5,9 miljardus ASV dolāru, kamēr tehnoloģiju nozare vien 3,8 miljardus. Tas ir pērnā gada tendences turpinājums, kas atspoguļo tirgus realitāti – enerģētika šobrīd ir viena no retajām nozarēm ar pievilcīgu vērtību, kamēr tehnoloģiju jomas uzņēmumu vērtējumi tradicionāli balstījās uz nākotnes izaugsmes izredzēm, kas šobrīd tiek vērtētas negatīvi.

Tāpat jāuzsver, ka šī gada pirmajā ceturksnī nebija neviena patiesi ievērojami liela IPO darījuma – jāatceras, ka ir bijuši gadi, kad viens pats IPO darījums ir piesaistījis vairāk līdzekļu, kā visi IPO darījumi kopā šī gada pirmajos trīs mēnešos. Piemēram, tikai "Saudi Aramco" akciju publiskais piedāvājums 2020. gada sākumā IPO piesaistīja 29,4 miljardus ASV dolāru, bet Ķīnas "Alibaba" IPO 2014. gadā sasniedza 25 miljardus ASV dolāru.

Pēc IPO darījumu skaita aktīvākā birža pasaulē šī gada pirmajos trīs mēnešos negaidīti bija Indijas Nacionālā un Bombejas birža (BSE un SME) ar 42 IPO darījumiem jeb 14% no visa pasaules IPO darījumu skaita. Tai seko Indonēzijas (IDX) birža ar 30 darījumiem. Šie rādītāji atspoguļo IPO darījumu apjoma sabremzēšanos ierastajos tirgos, proti, ASV, Eiropā vai Ķīnā. ASV NASDAQ pēc darījumu skaita bija trešā aktīvākā birža pasaulē gada pirmajos trīs mēnešos ar 29 IPO darījumiem. Pēc piesaistīto investīciju apjoma gan lielākā ir bijusi Ķīnas Šeņdžeņas ar kopējo darījumu apjomu 4,7 miljardu ASV dolāru apmērā. Salīdzinājumam var minēt, ka, piemēram, Itālijas Borse Italiana un AIM šī gada pirmajā ceturksnī IPO investīcijās piesaistījusi vien aptuveni 500 miljonus ASV dolāru, bet Vācijas Deutsche Borse vēl mazāk – ap 400 miljoniem ASV dolāru.

Kas notiks tālāk un ko darīt? Jāatceras, ka šī ir tikai IPO darījumu pauze, nevis apstāšanās. Pasaules biznesa attīstība neapstājas – uzņēmumi vienkārši nogaida labākus laikus un tirgos eksperti jau runā par IPO darījumu uzkrāšanos nākamajiem periodiem.

Šobrīd galvenais atslēgas vārds ir "nestabilitāte" – uzņēmumiem, kas domā par iešanu publiskā tirgū, ir jāvērtē vesels kopums faktoru, kas veido un ietekmē šo "nestabilitāti". Proti, jāsāk ar inflācijas un procentu likmju tendenču vērtējumu, kam seko kopējās ekonomiskās aktivitātes atgūšanās un ģeopolitikas saspīlējums un konflikti. Tāpat jātur prātā vides, sociālo un pārvaldības (ESG) jautājumu ietekme uz IPO darījuma kontekstu un galu galā – jāskatās, kas notiek pasaules finanšu sistēmā, vai šeit nav vērojamas jaunas krīzes. Šie faktori kopumā nosaka tirgus sentimentu, un uzņēmumi un finansisti šobrīd cenšas sagaidīt pareizo faktoru izkārtošanos jaunam IPO darījumu aktivitātes logam. Tā pirmās pazīmes visdrīzāk būs inflācijas atdzišana un atkāpšanās no rekordiem, kā arī procentu likmju celšanas ātruma samazināšanās vai pat pārtraukšana no pasaules vadošo centrālo banku puses.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!