Jānis Rozenfelds: Mazinājies stress finanšu tirgos
Foto: Publicitātes attēli
2022. gads bija straujš un izaicinājumiem bagāts – tā laikā akciju un obligāciju likmes savu vērtību zaudēja pat tādos apjomos, kas rakstāmi ar divciparu skaitļiem. Savukārt 2023. gads finanšu tirgos sākās ar cerību par situācijas stabilizēšanos, un pirmais pusgads tik tiešām ir aizvadīts pozitīvi – vērtējot no gada sākuma, ASV un Eiropas akciju indeksi uzrāda izaugsmi, un no pērnā gada krituma atgūstas arī pensiju plāni Latvijā. Pagājušā gada radītais stress finanšu tirgos ir mazinājies. Kādi tam ir cēloņi?

Atbildi uz šo jautājumu varētu noformulēt pavisam īsi – kad finanšu tirgu rezultāti iet uz augšu, stress – uz leju. Šo hipotēzi apstiprina VIX indekss, kas atspoguļo sagaidāmo svārstīgumu ASV akciju tirgū un parāda akciju investoru stresa līmeni. Jūnija otrajā pusē, jūlija sākumā VIX nokritās līdz līmenim, kādu neesam redzējuši kopš 2020. gada sākuma un svārstījās robežās no 12 līdz 14,5. Zemais indekss liecina, ka daudzi investori par iespējamiem satricinājumiem finanšu tirgū šobrīd īpaši nesatraucas.

Noteikti nevaram teikt, ka stress mazinājies tādēļ, ka šī gada pirmais pusgads būtu bijis mierīgs un bez zīmīgiem notikumiem. Patiesībā situācija pasaulē un attiecīgi finanšu tirgos šogad tiktāl bijusi notikumiem bagāta. Aiz muguras daudzi centrālo banku lēmumi, te pieaugoša, te sarūkoša inflācija, atsevišķu ASV reģionālo banku un Credit Suisse krahs, arvien turpinās Krievijas sāktais karš Ukrainā, un saspīlēta ģeopolitiskā situācija vērojama arī citviet pasaulē. Tomēr, par spīti visam, 2023. gada pirmajā pusgadā ASV un Eiropas akciju indeksi uzrādījuši pietiekami spēcīgu izaugsmi. Līdz ar to pozitīvas tendences redzam arī pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu rezultātos Latvijā – visi pensiju plāni, kas iegulda akcijās, atrodas tuvu augstākajam punktam 2023. gada ietvaros, un izaugsme turpinās arī konservatīvajos plānos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!