MISC 2.0 - 18284
Foto: Publicitātes foto
Pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO (Initial Public Offering) tirgū pēc ilgāka samērā depresīva noskaņojuma septembrī notika nozīmīgais mikroshēmu iztrādātāja Arm Holdings IPO darījums, kas pēc iziešanas biržā tika novērtēts gandrīz 60 miljardu ASV vērtībā. Tas tirgus dalībniekiem radīja jaunu entuziasma vilni lai arī pats gads kopumā līdz šim IPO tirgiem nav bijis labs. Proti, šī gada pirmajos deviņos mēnešos pasaulē ir bijuši 968 IPO darījumi, kas nodrošinājuši 101.2 miljardi ASV dolāru investīcijas. Tas ir par 5% mazāk darījumu nekā salīdzināmā laika posmā pērn un par 32% mazāk investīciju.

Tas, kas visvairāk šobrīd nosaka IPO darījumu aktivitāti un investīciju apjomu ir monetārās politikas jautājumi, proti, centrālo banku noteiktās procentu likmes, kas būtiski sadārdzina pieejamos līdzekļus un paceļ investoru ieguldījumu atdeves mērķus.

Tāpat tirgus joprojām ietekmē inflācija, kas negatīvi ietekmē daudzu nozaru (ne visu) uzņēmumu vērtējumus, jo tā samazina patērētāju pirktspēju. Protams, tirgū saglabājas bažas arī par ģeopolitisko spriedzi un konfliktiem. Savukārt, pozitīva tendence ir mākslīgā intelekta tehnoloģiju uznāciens, jo tas ne tikai pats par sevi rada jaunus un vērtīgus uzņēmumus, bet uzlabo esošo uzņēmumu produktivitāti un var dot jaunu impulsu uzņēmumu vērtībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!