Jau gadu Latvijai Izraēlā ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecība. Lai gan kara dēļ pēdējais pusotrs mēnesis ir bijis patiesi izaicinošs, darbs neapstājas, vēl jo vairāk – pārstāvniecības vadītāja Izraēlā Irina Rubinčika ir pārliecināta, ka abu valstu sadarbībai ir liels potenciāls.
Protams, Izraēlā šobrīd notiek karš, taču vietējā uzņēmēju kopiena to sauc par lielo tehnoloģiju pasākumu jeb "Tech Event" un pēc kara beigām sagaida kārtējo inovāciju un investīciju pieaugumu. Neskatoties uz to, ka pasaules ekonomikas eksperti saka, ka "Izraēlas ekonomika ir konvulsijās" un ka "pēc šī kara atlabt vairs nebūs tik viegli", paši izraēlieši tic, ka viņi vien trenē savas pretestības spējas un vāc motivāciju kārtējam lēcienam. Šobrīd arvien notiek dažādi pasākumi, vienīgā atšķirība – uz tiem aicina tik daudz cilvēku, cik saiet tuvākajā bumbu patvertnē.
Fokusā inovācijas un tehnoloģijas
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecība Izraēlā ir fokusēta uz kopprojektu veidošanu inovāciju un tehnoloģiju jomā. Ir pagājis gads, kopš es to vadu. Šajā laikā esmu pabijusi daudzos pasākumos, kur prezentēja biorobotus, videokameras, ar kurām var sarunāties, satelītus, kuri no kosmosa saredz futbola bumbu, lidojošos taksometrus, mākslīgo pienu un medu... Šķiet, ka Izraēla ir izgudrotāju zeme, kuru pārsteigt nebūs vienkārši.
Taču tā nav taisnība! Mani Izraēlas sarunu biedri no lielām korporācijām, Inovāciju aģentūras un jaunuzņēmumiem interesējas par tādiem Latvijas pētnieku izgudrojumiem kā miniatūrais magnētiskās rezonanses aparāts, mākslīgais zirnekļa zīds, zarnu mikrobioms uz čipa, nanopārklājums ūdeņraža tvertnēm, betulīns no bērza tāss. Mēs esam stipri dabaszinātnēs. Mūsu zinātnieku rokās ir pērles, kuras gaida pasaules tirgū. Un Izraēla var kļūt par vārtiem uz šo tirgu.
Iespēja sadarboties arī Eiropas fondu projektos
LIAA un Izraēlas inovāciju aģentūra šogad parakstīja divpusējās sadarbības līgumu, lai veicinātu kopprojektus inovācijās un tehnoloģijās. Šī sadarbība paver plašas iespējas zināšanu apmaiņai, tehnoloģiju nodošanai un inovatīvu risinājumu apvienošanai ar mērķi radīt tirgū pieprasītus produktus. Tuvākajā laikā notiks vairāki virtuālie tīklošanas pasākumi, kur Latvijas pētniekus un uzņēmējus aicināsim satikt potenciālos Izraēlas partnerus, lai kopīgi piedalītos Eiropas Savienības programmas "Apvārsnis" uzsaukumos digitālajā, klimata un veselības jomās. Starp citu, tieši dalībnieki no Izraēlas ir vieni no veiksmīgākajiem projektu konkursu uzvarētājiem šajā un "Eureka" programmā. Četru gadu laikā viņi ir apguvuši jau vairāk nekā 550 miljonus eiro.
Latvijai ir, ko piedāvāt Izraēlai
2023. gada laikā izveidojās partnerība starp Rīgas Tehnisko universitāti un Izraēlas pusvadītāju jomas jaunuzņēmumu, informācijas un komunikācijas jomas jaunuzņēmums no Izraēlas izskata iespēju izveidot programatūras izstrādes centru Rīgā; ir saņemti piedāvājumi investēt Latvijas uzņēmumos. Protams, karš apstādināja šo lielisko sadarbību. Taču "Startup Nation" pārtapa par "Resilience Nation" – pretestības nāciju. Šobrīd lielākā interese ir par dronu tehnoloģijām un gluži vienkārši – par labās kvalitātes taktisko apģērbu. Arī šajā jomā Latvijai ir, ko piedāvāt.
Latvija var piedāvāt Izraēlai arī tādu eksporta preci kā miers un klusums. Izraēlas uzņēmēji pēdējos gados labprāt dibināja jaunuzņēmumus klusajā Eiropā. Es ticu, ka arī turpmāk Latvija ir gatava pieņemt uzņēmējus no izgudrotāju zemes, kas iedvesmos mūs un palīdzēs stiprināt mūsu ekonomiku.