Guntars Krols: Pasaules IPO tirgiem pērn kluss gads, bet ar cerību drīz atgūties
Foto: Publicitātes foto
Pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO (Initial Public Offering) tirgus pagājušo gadu noslēdza ar vājiem rezultātiem, taču ar cerību par atgūšanos jau samērā drīz. Visa 2023. gada laikā pasaulē tika īstenoti 1298 IPO darījumi, kas ir par 8% mazāk nekā 2022. gadā, kamēr kopējais visu darījumu investīciju apjoms gada laikā bija 123.2 miljardi ASV dolāru, kas ir par 33% mazāk kā gadu iepriekš. 2023. gada pēdējais ceturksnis kopējo ainu gada laikā tikai pasliktināja.

Galvenais iemesls zemai IPO aktivitātei ir acīmredzams – tā ir centrālo banku monetārā politika, kas, paaugstinot finansēšanas procentu likmes, būtiski samazināja tirgū pieejamo līdzekļu daudzumu jeb tirgus likviditāti. Augstākas likmes palielina atdeves līmeni, ko meklē investori un daudzi uzņēmumi nespēj piepildīt šādas, paaugstinātas investoru cerības. Ģeopolitiskais saspīlējums un vienlaicīgi vairāki nozīmīgi konflikti pasaulē arī mazina investoru apetīti ieguldīties salīdzinoši riskantākos IPO darījumos, jo tie nereti balstās uz nākotnes izaugsmes cerībām, kas šajos apstākļos izskatās mazāk pārliecinoši. Taču galvenais iemesls pasaules IPO tirgu zemākai aktivitātei noteikti ir tieši dārgāki finanšu līdzekļi.

Cits pagājušā gada kopējo rezultātu pasliktinājuma iemesls ir tieši Ķīna. Proti, pērn Ķīnā tika īstenoti 372 IPO darījumi pretēji 501 2022. gadā, bet IPO investīciju apjoms kritās no 101 miljarda ASV dolāru 2022. gadā līdz 56 miljardiem ASV dolāru pērn. Ķīnas kapitāla tirgus cieš no satricinājumiem nekustamā īpašuma sektorā, kas ir cieši saistīts ar finanšu tirgu. Šāds kritums pasaules otrā lielākajā ekonomikā nevar neatstāt iespaidu uz visas pasaules gada rezultātiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!