Ir signāli par datortīklu aprīkojuma ražotāja SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieka un valdes priekšsēdētāja Džona Tallija interesi investēt telekomunikāciju uzņēmumos SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT), trešdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes loceklis un zvērinātu advokātu biroja "Eversheds-Sutherland" vecākais partneris Māris Vainovskis.
"Ir signāli, ka viņš būtu ieinteresēts," teica Vainovskis, vienlaikus atzīmējot, ka nevar apliecināt, ka tas tā arī ir.
Tāpat viņš norādīja, ka šādu uzņēmumu kā "Tet" un LMT gadījumā "būtu liela investoru drūzmēšanās".
"Šeit ir jāņem labākie no labākajiem," piebilda Vainovskis.
Jau vēstīts, ka valdība slēgtajā sēdē 2024. gada 19. novembrī izskatīja vairāk nekā 30 dažādus virzienus par LMT un "Tet" tālākajiem attīstības scenārijiem, taču gala pozīciju vēl nepieņēma, uzdodot EM trīs nedēļu laikā precizēt ieceres.
"Esam nonākuši pie diviem variantiem, kuri tiek tālāk sīkāk detalizēti izvērtēti," sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Viņš arī pastāstīja, ka precizētajā protokolā paredzēts iekļaut skaidru valdības mandātu par tālākajām EM sarunām ar otru akcionāru, Zviedrijas uzņēmumu "Telia" un to, kādu pozīciju EM pārstāvēs tālākajās sarunās.
"Ja tās sarunas neveiksies, tad mums būs arī B un C scenāriji, ko mēs darīsim gadījumos, ja mums ar otru īpašnieku neizdosies par kaut ko vienoties, bet šobrīd es skatos uz šo procesu gana pozitīvi," teica Valainis.
Sakaru nozares uzņēmumu "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC), "Tet" un "Latvijas mobilais telefons" (LMT) tālākā attīstība atkarīga no tā, vai un par kādām izmaiņām akcionāru struktūrā lems valdība. "Nasdaq Riga" rīkotās investoriem paredzētās brokastīs eksperti apsprieda potenciālās iespējas, piedāvājot arī savus risinājumus uzņēmumu atpirkšanai no Zviedrijas uzņēmuma "Telia". Plašāk: Piedāvā iespējamo risinājumu "Tet" un LMT atpirkšanā no "Telia"
Valdība šogad 16. jūlijā slēgtā sēdē vienojās par tālākajiem scenārijiem sarunās ar abu kompāniju akcionāru "Telia". Šobrīd valdības sarunas ar "Telia" turpinās, un, kā iepriekš norādīja premjere Evika Siliņa, valdība cenšas izvērtēt visus iespējamos aspektus, lai potenciālajā darījumā maksimāli aizsargātu Latvijas valsts stratēģiskās intereses.
Jāpiebilst ka diskusijas par abu uzņēmumu tālāko attīstību notiek jau teju 20 gadus, jo savulaik tika izveidota sarežģīta "Tet" un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem – Latvijas valstij un "Telia" – līdz šim tā arī nav izdevies vienoties
Valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" personā pieder 51% "Tet" daļu, bet "Telia" meitasuzņēmumam "Tilts Communications" – 49% "Tet" daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder "Telia" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", 28% – Latvijas valstij caur Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) (23%) un "Possessor" (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder "Tet".
Tas teorētiski nozīmē, ka pašreiz ar "Tet" starpniecību "Telia" īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts – 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums "Tet". Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība, raksta LETA.