Pēdējo divu nedēļu laikā divi savstarpēji izslēdzoši pētījumi mums izstāstījuši: viedtālruņi neizraisa smadzeņu audzēju cilvēkiem; viedtālruņi izraisa audzēju attīstību smadzenēs un sirdī, tiesa - pelēm. Abi jaunumi ieinteresēja "Techlife" lasītājus, bet patiesība ir tajā, ka abi pētījumi nemaz nav tik būtiski, kā jums ir šķitis.
Stāsts nav par to, ka abu pētījumu rezultātus vēl nepieciešams pārbaudīt un apstiprināt citiem zinātniekiem, jo cik zināms, kļūdas un falsifikācijas zinātnē notiek. Stāsts ir par to, ka, pat ja mobilie telefoni izraisa audzēju, šī fakta apzināšanās, iespējams, padarīs par nelaimīgiem kāda no audzēja miruša cilvēka radiniekus, bet fundamentāli nekas nemainīsies. Pat ja zinātnieku kopiena nonāks līdz slēdzienam, ka mobilie sakari izraisa vēzi, tad viss beigsies ar to, ka ASV un Eiropas regulatori liks pārdevējiem un operatoriem rakstīt atbilstošus brīdinājumus uz iepakojumiem - tas arī viss. Tabakas industrijas mārketinga cilvēki ar prieku padalīsies ar šabloniem.
Striktu mobilo sakaru regulējumu nepieņems ne tāpēc, ka valdībai ir vienalga vai mobilais lobijs ir tam traucēklis. Patiesība ir tajā, ka cilvēki - gan masveidīgi, gan individuāli katrs šī raksta lasītājs - diez vai būs gatavi atteikties no mobilajiem pakalpojumiem kā tādiem, pat ja zinās, ka to izmantošana par dažiem procentiem palielina iespēju saslimt ar vēzi. "Trīs procenti? Mani diez vai tas skar!" tipiska atruna jebkurai destruktīvai attieksmei. Mobilie sakari ir pārāk stipri iesakņojušies mūsu dzīvēs, lai tos tik vienkārši ņemtu un izsvītrotu kaut kādu trīs procentu dēļ.