iFoto-05
Foto: DELFI
Pastāv daudz argumentu par labu jauna rūtera iegādei – sākot ar lielāku produktivitāti un beidzot ar labāku atbalstu visiem jaunajiem "gadžetiem" jūsu mājās. Ja jūs esat nolēmis iegādāties jaunu ierīci un gatavojieties to instalēt, portāls "rus.delfi.lv" apkopojis 10 darbības, kuras jāizdara ar rūteri vēl pirms tas pieslēgts internetam.

Ja rūteri esat jau iegādājies iepriekš – pārbaudiet sevi, cik daudz punktus no šī saraksta esat izdarījis. Varbūt kaut ko no neizdarītā ir iespējams izdarīt vēl tagad.

Pareizās vietas izvēle


Foto: LETA

Var nopirkt ultramodernu rūteri no pazīstama ražotāja par lielu naudu, tomēr ciest sliktas signāla kvalitātes dēļ. Tāpēc rūtera izvietojumam mājā ir liela nozīme. Rūteri izmanto radioviļņus – signālu, kuru var vājināt vai pat noslāpēt kāda mēbele, nemaz nerunājot par ķieģeļu vai dzelzsbetona sienām. Jo vājāks signāls, jo mazākā attālumā rūteris "ķer" un lēnāks ir internets.

Galvenie padomi rūtera izvietošanai mājā:

- Mājas vai dzīvokļa centrā

- Ne uz grīdas, bet uz galda, plaukta vai skapja

- Nenovietot to pret sienu

- Tālāk no cietām ierīcēm – radio, mikroviļņu krāsns, bezvadu telefona utt.

Antenas izvietojums

Foto: stock.xchng

Ja rūterī ir 2-4 iekšējās antenas, tad izvietojiet tās ne tā, kā attēlots glamūrīgajā zīmējumā uz iepakojuma kastes (visas augšup), bet perpendikulāri citu citai. Tas būs mazāk skaisti, bet tomēr krietni efektīvāk.

Ja antena ir tikai viena vai antenas nav vispār, sekojiet ražotāja norādījumiem, kā tieši ierīce ir jānovieto. Ja ražotājs saka, ka ierīcei jāstāv horizontāli, nelieciet to vertikāli, pat, ja jums tā vizuāli izskatās labāk.

Mainiet SSID un paroli

Foto: PantherMedia/Scanpix

SSID ir rūtera vārds, kuru redz visi apkārtējie, kad izvēlas Wi-Fi. Ražotājs vienmēr norāda modeļa nosaukumu, atvieglojot darbu tiem, kas gribēs pieslēgties jūsu rūterim. Tāpēc vārds ir jāmaina, vienalga uz ko, bet jāmaina. Tas parasti maināms bezvadu iestatījumu sadaļā ("Wireless").

Lietotājvārds un parole visiem viena ražotāja rūteriem vienmēr ir viens un tas pats, vēl vairāk, 90% gadījumu tie ir admin/admin vai admin/password. Ja jūs gribat ierobežot svešinieku piekļuvi, lietotājvārdu un paroli ir jānomaina. Tie parasti ir maināmi sadaļā "Maintenance" vai "Administration".

Kā iegūt piekļuvi šīm sadaļām? Vienkārši. Pieslēdziet rūteri pie datora un pārlūkā izvēlieties 192.168.0.1 vai arī 192.168.0.0 – atkarībā no ierīces ražotāja. Tas ir nozares standarts.

Atjauniniet programmatūru

Foto: Shutterstock

Rūtera operētājsistēmas atjaunināšana – ja neesat pārliecināts par saviem spēkiem, izlaidiet šo sadaļu. Tomēr mēs rekomendējam pamēģināt. Beigu beigās salauzt ierīci jums izdosies tikai tajā gadījumā, ja programmēšanas laikā izslēgsies elektrība.

Ja tomēr izlēmāt rīkoties, paskaidrosim, kāpēc ražotājs izdod programmu atjauninājumus. Principā, to pašu iemeslu dēļ, kāpēc to dara "Microsoft", "Google" vai "Apple", izlaižot jaunas versijas "Windows", "Android" un IOS - lai paātrinātu darbu, novērstu drošības problēmas un pievienotu jaunas funkcijas.

Apmeklējiet ražotāja mājaslapu un pameklējiet tur informāciju par šiem jautājumiem. Pēc tam lejupielādējiet (tikai no ražotāja mājaslapas!) jauno programmatūru un sekojiet instrukcijai. Mēs uzstājam uz "sekojiet instrukcijai", tāpēc arī sīkāk šo procesu neaprakstām.

Uzstādiet WI-Fi paroli

Foto: Shutterstock

Katram privātajam Wi-Fi tīklam ir jābūt aizsargātam, pretējā gadījumā tas ne ar ko neatšķirsies no atvērtajiem tīkliem kafejnīcās vai restorānos. Bet tajās, kā zināms, labāk nevajag apmeklēt internetbanku, jo atvērtie Wi-Fi tīkli dažiem cilvēkiem ir kā atvērtas durvis, pa kurām var ienākt un pastrādāt noziegumu, bet vainu novelt uz īpašnieku. Piemēram, lejupielādēt (vai vēl ļaunāk – ielādēt) caur jūsu atvērto Wi-Fi tīklu bērnu pornogrāfiju.

Tātad, Wi-Fi ir jāaizsargā ar paroli, tas nav pat apspriežams. Par laimi, tā parole, kas tiek ģenerēta pēc noklusējuma, ir unikāla katrai ierīcei. Ja šāda parole nav uzstādīta, tad steidzami tāda ir jāuzstāda un jūsu uzstādījumiem jābūt kā redzamajā attēlā.

Atslēdziet attālinātās piekļuves

Foto: Shutterstock

Ja jūsu rūteris pieder kādam sakaru operatoram – attālinātā pieeja varētu būt uzstādīta operatora vajadzībām. Mēs gan nevelētos, lai mājas rūterim būtu šāds "caurums". Šī funkcija ne vienmēr ir ieslēgta vai arī izslēgta, tā kā ejiet uz "Menu" un meklējiet "Remote Management". Rekomendējam to atslēgt, bet jūs tik pat labi varat nolemt to arī ieslēgt, ja jums ir darīšana ar rūteri, kurš, piemēram, atrodas vecāku mājās. Vienkārši, lai katru reizi nebūtu pie viņiem jādodas, lai mainītu iestatījumus.

Izvēlieties pareizo kanālu un tīkla darbības režīmu

Foto: DELFI

Šī sadaļa pēc pirmā acu uzmetiena ir pati sarežģītākā, tomēr, ja visu izdarīsiet pareizi, tas būtiski ietekmēs interneta ātrumu.

Vissvarīgākais, jums ir jāizvēlas frekfence 2.4 vai 5GHz. Ja visas jūsu mobilās ierīces darbojas 5GHZ (jaunākās paaudzes klēpjdatori, Iphone vai Android) , tad pat nedomājot izvēlieties 5GHZ. Tāpēc, ka visdrīzāk apkārt būs ļoti maz tik pat modernu tīklu.

Ja jums nepieciešams izmantot 2.4GHz, tad ir jāatrod un ar roku jāinstalē vismazāk "populāro" apkārtnes kanālu. Kā to atrast? Mēs tam rekomendējam izmantot "Wifi Analyzer". Tā vienkārši skenē apkārtējo WI-FI tīklu un parāda to īpašības, tai skaitā, arī aizņemtos kanālus. Kanālu, kurā strādā vismazāk tīklu, arī izvēlieties. Internets strādās ātrāk un stabilāk.

Kas attiecas uz standartiem 802.11g vai 802.11ac – ar tiem viss ir vienkārši, izvēlieties pašu ātrāko (šobrīd tas ir 802.11ac). Ja internets ir stabils visās mājās ierīcēs, vairāk neko nemainiet.

Ieslēdziet vecāku kontroli

Foto: Publicitātes attēli

Ja jums ir lietotāji, kuru darbības internetā ir jāierobežo, jūs to varat izdarīt ar rūtera palīdzību. Dažādi ražotāji dažādos modeļos piedāvā dažādas iespējas. Tomēr kā minimums visas tās ļauj vienkārši ierobežot kādas konkrētas ierīces darbību konkrētā laikā. Ja nevēlaties, lai bērni ar saviem tālruņiem pieslēgtos internetam pēc pulksten 22, tad jūs zināt, kur to atslēgt.

Pieslēdziet vai arī atslēdziet viesu pieeju

Foto: DELFI

Mūsdienu rūteri bieži ļauj nodrošināt īpašu viesu pieeju – piekļuvi internetam tiem, kuri ierodas pie jums mājās. Viesiem ir savs atsevišķs portāls, kas var būt izdevīgi, ja jūs nevēlaties dot īsto rūtera paroli visiem pēc kārtas. Ja ir iespēja šādai opcijai, ieslēdziet to pat daudz nedomājot. Šajā sadaļā reizēm vēl var ierobežot piekļuves ātrumu tīklam un izvēlēties citus iestatījumus.

Tieciet skaidrībā ar QoS un WPS

Foto: PantherMedia/Scanpix

Skan briesmīgi? Tas tāpēc , ka parastam lietotājam tas praktiski nav nepieciešams. WSP ir Wi-Fi Protected Setup, režīms, kurā it kā ir iespējams uzstādīt rūteri, neieejot tā uzstādījumos. No mūsu pieredzes – tas bieži strādā nepareizi vai nestrādā vispār, tāpēc mēs rekomendētu to atslēgt.

QoS ir Quality of Service, speciālie uzstādījumi, kuri ļauj noteikt interneta vajadzības atsevišķām funkcijām vai lietotājiem. Piemēram, ja jūsu mājā kāds nepārtraukti noslogo kanālu lejupielādējot torentus, neļaujot citiem spēlēt datorspēles, tad ar QoS palīdzību var vai nu ierobežot torentu cienītāja apetīti, vai arī prioritāri nostādīt tos, kuri spēlē spēles.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!